Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R/G] F6F-3 Hellcat (KA 3-4/2000)
#1
Witojcie Smile
Jako że P-47 już skończony i czeka tylko na aparat do stworzenia galerii to rozpoczynam nowy projekt. Padło na mojego pierwszego Hala czyli Hellcata Big Grin Wycinanka przedstawia samolot porucznika A. Vraciu z lotniskowca Intrepid. Podobno opracowanie dobre, z małymi wyjątkami niezgrywających się linii podziałowych i plam kamuflażu. Na początek zdjęcia arkuszy i podklejonych elementów kadłuba.

[Obrazek: th_01.jpg] [Obrazek: th_02.jpg] [Obrazek: th_03.jpg] [Obrazek: th_04.jpg] [Obrazek: th_05.jpg]

Właśnie robi się kabinka, jak na razie nie ma na co narzekać, mam nadzieję, że do końca tak będzie Wink Od siebie dodałem ramki dookoła wskaźników, a szybki to sowita kropla Pactry A18 Clear. W planach jest dodanie jakiś przełączników, gałek i innych dyngsów. Większość elementów jeszcze nie jest posklejana także proszę się nie martwić o jakieś niewielkie korekty Wink Ze zdjęć może wynikać, że niezbyt trafiłem z zielonym retuszem, w rzeczywistości jest dużo lepiej Smile

[Obrazek: th_06.jpg] [Obrazek: th_07.jpg] [Obrazek: th_08.jpg] [Obrazek: th_09.jpg]
Odpowiedz
#2
Wspomnień czar ;-) Modelik bardzo przyjemnie się kleiło. Polecam i kibicuję.
na macie: projekt X
Odpowiedz
#3
Nazwisko autora relacji zapowiada solidny model  PDT_Armataz_01_34
Podglądam.
Odpowiedz
#4
""Podobno opracowanie dobre, z małymi wyjątkami niezgrywających się linii podziałowych i plam kamuflażu."
W  wycinance tego samego wydawcy P-39N AIRACOBRA  jest errata do tego kotka. Mi przysłali bo nie posiadam P39 N. zasiadam na widowni .
Odpowiedz
#5
piękny samolot,kibicuję .Pudełka rozcinasz czy gniesz, bo fajnie wychodzą ?

pozdrawiam
Odpowiedz
#6
Z miłą chęcią będę do tej relacji zaglądał.
Powodzenia
Odpowiedz
#7
Też sobie pozaglądam bo samolocik fajny, skleił bym se taki , ale najchętniej w nowym wydaniu.
Ps. Takie moje ...marzenie? :mrgreen: A może ....życzenie. :roll:
Odpowiedz
#8
(16-04-2013, 10:44)zbin link napisał(a): Też sobie pozaglądam bo samolocik fajny, skleił bym se taki , ale najchętniej w nowym wydaniu.
Ps. Takie moje ...marzenie? :mrgreen: A może ....życzenie. :roll:
Ja też, ja też.
Tymczasem zasiadam na widowni i podglądam.
Odpowiedz
#9
Cześć.
Kiedyś w czasach przedforumowych o dziwo ja też go kleiłem i nie przypominam sobie żadnych problemów z pasowaniem linii czy kamuflażu.
Jedyny problem był z przesunięciem okopceń z wydechu na przyległych segmentach z czym świetnie sobie ( w przeciwieństwie do mnie) Kroolo poradził PDT_Armataz_01_34 Proponował bym Ci poszperać w czeluściach forum za tą relacją bo Zenek świetnie dał radę z tym modelem i sporo podpowiedzi pewnie tam znajdziesz.
Pozdr.
Odpowiedz
#10
Witam całą widownię i cieszę się, że temat się spodobał  :wink:

(16-04-2013, 06:25)Fisk78 link napisał(a): W  wycinance tego samego wydawcy P-39N AIRACOBRA  jest errata do tego kotka. Mi przysłali bo nie posiadam P39 N.

Wysłałem zapytanie do wydawnictwa, niestety nie posiadają już oddzielnych errat, a ta która jest przy p39 różni się nieco odcieniem  :roll:

(16-04-2013, 08:41)Floyd link napisał(a): Pudełka rozcinasz czy gniesz, bo fajnie wychodzą ?

Do tej pory elementy zaginałem tylko w trzech miejscach, tak wynika z opracowania Wink

[Obrazek: th_06a.jpg]

(16-04-2013, 11:46)Jaroslav link napisał(a): Jedyny problem był z przesunięciem okopceń z wydechu na przyległych segmentach z czym świetnie sobie ( w przeciwieństwie do mnie) Kroolo poradził PDT_Armataz_01_34

Relację Kroola przeglądałem już nie raz Wink Kroolo mógłbyś przybliżyć jak poradziłeś sobie z okopceniami? Smile
Odpowiedz
#11
Kokpit prawie gotowy Smile Na części 213 zrobiłem imitację kontrolek w 3D. Wykałaczką nakładałem krople mojej Pactry A18 clear, wyszły fajne wypukłe lampki, niestety nie udało mi się tego uchwycić na zdjęciach Smile

[Obrazek: th_12.jpg]

Doszedłem do wniosku, że nie będę dodawał nic poza opracowaniem. Raz, że kabina jest dosyć fajnie zaprojektowana, dwa - prawdopodobnie nic z tego by nie było widać, trzy - jakoś mi się nie chce Wink

[Obrazek: th_10.jpg] [Obrazek: th_11.jpg] [Obrazek: th_13.jpg] [Obrazek: th_14.jpg] [Obrazek: th_15.jpg]
[Obrazek: th_16.jpg] [Obrazek: th_17.jpg] [Obrazek: th_18.jpg] [Obrazek: th_19.jpg] [Obrazek: th_20.jpg]
[Obrazek: th_21.jpg]
Odpowiedz
#12
To tylko celownik zrobić trzeba poprawie bo ten w wycinance to jakieś" skróty nie z tej bajki " Bardzo fajnie Ci idzie .Pozdrawiam .
Odpowiedz
#13
Witojcie szwagry Smile
Trwają prace przy kadłubie. Za kabiną kadłub ma charakterystyczny kształt z płaskimi bokami. Miejsca te podkleiłem tekturą co by się nie wybrzuszały lub zapadały.

[Obrazek: th_23.jpg]

Opracowanie kadłuba jest dosyć specyficzne: najpierw wykonujemy segmenty przed kabiną, później segmenty za kabiną a na koniec łączymy wszystko poszyciem segmentu kabinowego (cz. nr7). Myślę, że łączenie obydwu części będzie krytycznym momentem i trochę się tego obawiam Smile Do zdjęć wszystko poskładałem tylko na sucho Wink Na próbę przyłożyłem cz. nr7 żeby zobrazować Wam po co jest potrzebna errata Smile

[Obrazek: th_24.jpg] [Obrazek: th_25.jpg] [Obrazek: th_26.jpg] [Obrazek: th_27.jpg] [Obrazek: th_28.jpg]
[Obrazek: th_29.jpg] [Obrazek: th_31.jpg] [Obrazek: th_32.jpg] [Obrazek: th_33.jpg]

Na prawym boku rozjechała mi się trochę gwiazda, spróbuję to jakoś podmalować. Na spodzie musiałem wyciąć małe kliny w poszyciu, trochę przesadnie zaznaczyłem to na zdjęciu Wink Wręgi F, G i H musiałem szlifować, tak jakby autor zapomniał o konieczności przyklejenia sklejek. Jak dobrze idzie to musi się coś spierniczyć :/ Maźnęło mi się przez przypadek granatowym retuszem na spodzie kadłuba, próbowałem to zetrzeć aż starłem druk Tongue Pomimo, że segmenty kadłuba, poza ostatnim, znajdują się na jednym arkuszu to widoczne są różnice w odcieniach szarego. Myślę, że to z powodu żółknięcia/szarzenia papieru.

[Obrazek: th_30.jpg]

Segmenty kadłuba postanowiłem sklejać przy pomocy BCG. W pewnym momencie zapomniałem, że ten klej rozmiękcza karton i zbyt mocno docisnąłem poszycie, które się nieco pofałdowało. Widoczne to jest na drugim segmencie za kabiną, mam nadzieję, że przy całości to zniknie Smile
Odpowiedz
#14
Dobrze będzie - wszystko się ładnie złączy.  Cool
na macie: projekt X
Odpowiedz
#15
Witojcie Big Grin
Mamy skończony kadłub Wink Tzn. dorobione dwa końcowe segmenty i połączona przednia część z tylną. Poszycie na segmencie z kabiną nie chciało się do końca ładnie ułożyć, więc naciąłem je w miejscu, które będzie zasłonięte. Imitacje świateł na końcu i górze kadłuba zrobiłem z kilku warstw wikolu nakładanych do momentu uzyskania odpowiedniego kształtu.

[Obrazek: th_34.jpg] [Obrazek: th_35.jpg] [Obrazek: th_36.jpg] [Obrazek: th_37.jpg] [Obrazek: th_38.jpg]
[Obrazek: th_39.jpg] [Obrazek: th_40.jpg] [Obrazek: th_41.jpg]

Dalej mam problem z BCG :/ Już pamiętając o jego właściwościach delikatnie obchodziłem się z poszyciem, jednak pod światło dalej widoczne są zagniecenia :/ Macie dla mnie jakąś radę? Smile Czy zostawienie na jakiś czas otwartej butelki z klejem i odparowanie go pomoże coś w tej sprawie? Nie ukrywam, że przyjemnie mi się kleiło kadłub tym klejem pomijając wspomniany problem Smile

Przy wnęce kółka ogonowego było trochę za mało zielonego Smile Poszycie wewnętrzne nie dochodziło do krawędzi luku i widać było białe pola oraz szpary. Poradziłem sobie z tym dorabiając brakujący kawałek poszycia i malując go.

[Obrazek: th_42.jpg] [Obrazek: th_43.jpg]

Aktualnie tworzę skrzydła. Są one mocowane do kadłuba w dosyć fajny sposób Smile

[Obrazek: th_44.jpg] [Obrazek: th_45.jpg] [Obrazek: th_46.jpg]
Odpowiedz
#16
Model bardzo fajny i wykonanie też porządne tylko szkoda że mały niesmak wprowadza przesuniecie śladów okopceń na segmentach. Jestem ciekaw jak sobie z tym poradzisz. Po cichu podglądam i trzymam kciuki.
Odpowiedz
#17
Witam,
Ja też podglądam i podziwiam.
Piękne są ta amerykańskie konstrukcje latające. Nie mam uwag co do jakości montażu  Big Grin
Myślałem, że retusz jest za jasny ale uświadomiłem sobie, że przecież aparat zwłaszcza z lampą błyskową zawsze wyciągnie różnice.
Już się uciszam i oglądam dalej.
:Smile
Odpowiedz
#18
Powitać Smile
Skrzydła siedzą już na swoim miejscu, na zdjęciach brakuje jednego oprofilowania - to z powodu braku zaopatrzenia w farbki Wink Jak zwykle końcówki skrzydeł nie okazały się moją mocną stroną :/ Wycinankę kupiłem w secondhandzie i jej poprzedni właściciel wyciął sobie otwory na lufy kaemów, niestety zrobił to dosyć nieudolnie i nie wcelował w namalowane miejsce. Zrobiłem światło do lądowania, które zaparowało od SG Wink Miałem wyciąć otwory wyrzutowe łusek (chyba) od kaemów, ale zapomniałem Big Grin

[Obrazek: th_47.jpg] [Obrazek: th_48.jpg] [Obrazek: th_49.jpg] [Obrazek: th_50.jpg] [Obrazek: th_51.jpg]
[Obrazek: th_52.jpg] [Obrazek: th_53.jpg] [Obrazek: th_54.jpg] [Obrazek: th_55.jpg] [Obrazek: th_56.jpg]

Jakoś mam taki zwyczaj, że klejąc elementy występujące symetrycznie po obu stronach modelu zawsze zaczynam od lewej strony. I przeważnie te z lewej mi lepiej wychodzą, pomimo, że nauczony błędami powinienem drugą stronę zrobić już bezbłędnie.
Poza skrzydłami jest i statecznik pionowy ^^, Obawiałem się o jego stabilność ponieważ nie posiada on żadnego dźwigaru, a dodatkowo, chyba z upałów, zapomniałem wkleić żeberka przy łączeniu z kadłubem Smile Jak to się mówi: bez tego też działa, a styk z kadłubem wzmocniłem spoiną SG, która zostanie zakryta.

[Obrazek: th_57.jpg] [Obrazek: th_58.jpg] [Obrazek: th_59.jpg] [Obrazek: th_60.jpg] [Obrazek: th_61.jpg]
[Obrazek: th_62.jpg]

Szkielet stateczników poziomych też raczej taki symboliczny jest.

[Obrazek: th_63.jpg]

Na deser kółko ogonowe jeszcze bez koła zasadniczego Wink

[Obrazek: th_64.jpg] [Obrazek: th_65.jpg]
Odpowiedz
#19
Stateczniki skończone Smile Chyba jeszcze nie spotkałem się z modelem, w którym tak dobrze pasowałyby mi stateczniki. Tylko lekkie mizianie drobny papierem ściernym i wszystko ładnie siadło na miejscu Big Grin Przy całej wspaniałości i doskonałości tego opracowania muszę stwierdzić, że szkielet stateczników poziomych jak i pionowego to porażka. O ile pionowy trzyma się pewnie to z poziomymi trzeba uważać jak z jajkiem, żeby ich nie przetrącić :/ Biorącym się za ten model radziłbym przeprojektować szkielet stateczników.
Zapewniam, że stateczniki trzymają osie, końcówka ostatniego segmentu jest lekko skręcona i stąd takie dziwne złudzenie Smile

[Obrazek: th_67.jpg] [Obrazek: th_68.jpg] [Obrazek: th_69.jpg] [Obrazek: th_70.jpg] [Obrazek: th_71.jpg]
[Obrazek: th_72.jpg] [Obrazek: th_73.jpg] [Obrazek: th_74.jpg]


P.S. Retusz na oprofilowaniu przed statecznikiem pionowym tylko na zdjęciu tak wyszedł Smile

Przy poprzednie aktualizacji zapomniałem dodać, że poszycie skrzydeł podkleiłem kartką z bloku technicznego. Oprofilowania nieco skróciłem, żeby kończyły się na narysowanej linii podziałowej. Opracowanie zaleca zgięcie oprofilowań na okrągło, ja je ponacinałem i zgiąłem w połowie, można powiedzieć, że pod kątem prostym, da radę tak zrobić Tongue Moim zdaniem lepiej to wygląda Wink

[Obrazek: th_75.jpg]

Tymczasem robi się podwozie.

[Obrazek: th_76.jpg]
Odpowiedz
#20
Hellcat stoi już na... hmm... na własnych kołach to za dużo powiedziane Smile Stoi na własnym podwoziu ^^, W opracowaniu szablony są do wykonania z drutu o grubości 0,7 albo 1,7 mm. I co ja biedny mam zrobić dysponując tylko drutem 1mm? Smile Dlatego na osie kół i fragment goleni naciągnąłem izolację z przewodu słuchawkowego. Ulepszyłem trochę kółko ogonowe dodając sprężynkę, zwoje mogłem trochę ciaśniej nawinąć.

[Obrazek: th_77.jpg] [Obrazek: th_78.jpg] [Obrazek: th_79.jpg] [Obrazek: th_80.jpg] [Obrazek: th_81.jpg]
[Obrazek: th_82.jpg] [Obrazek: th_83.jpg] [Obrazek: th_84.jpg] [Obrazek: th_85.jpg] [Obrazek: th_86.jpg]

Skoro samolot ma na czym stać to można go powiesić Smile

[Obrazek: th_87.jpg]

W międzyczasie powstał blok silnika.
P.S. Sorki za niektóre zdjęcia ale telefon nie bardzo chciał współpracować z oświetleniem i na odwrót.

[Obrazek: th_88.jpg]
Odpowiedz
#21
Silniczek skończony, zastanawiam się nad dodaniem kabli zapłonowych. Jakoś średnio chce mi się formować 36 drucików plus do tego fajki.
W Hellcacie montowany był identyczny silnik co w P-47, można sobie porównać opracowania. Z niewiadomych względów autor ograniczył silnik do jednej gwiazdy, która w dodatku jest ucięta mniej więcej w połowie, druga jest namalowana ^^, W zasadzie dostajemy około 1/4 cylindrów, przynajmniej mniej roboty Tongue

[Obrazek: th_89.jpg] [Obrazek: th_90.jpg] [Obrazek: th_91.jpg] [Obrazek: th_92.jpg]
Odpowiedz
#22
Witojcie Smile
Przeprowadzka i podwójny remont skończone Smile Skończona również osłona silnika oraz sam endżyn. Teraz cieszę się, że zdecydowałem dodać przewody zapłonowe, dużo to dało. Co do samej osłony to sklejała się praktycznie sama Smile  Wystąpił jednak mały zonk przy wlocie powietrza, a mianowicie było widać przez niego połowę wysokości dolnych cylindrów ^^, Przerobiłem wręgę, dodałem siateczkę a całość zakleiłem czarnym papierem. Trochę trzeba się też namęczyć przy wklejaniu wewnętrznych powierzchni. Dodatkowo skleiłem piastę śmigła, która zostanie w całości pomalowana.

[Obrazek: th_93.jpg] [Obrazek: th_94.jpg] [Obrazek: th_95.jpg] [Obrazek: th_96.jpg] [Obrazek: th_97.jpg]
[Obrazek: th_98.jpg] [Obrazek: th_99.jpg] [Obrazek: th_100.jpg] [Obrazek: th_101.jpg] [Obrazek: th_102.jpg]
[Obrazek: th_103.jpg] [Obrazek: th_104.jpg] [Obrazek: th_105.jpg]

Na koniec przymiarka całości. Upss... trochę się zakurzył kocurek, wybaczcie Tongue

[Obrazek: th_106.jpg]
Odpowiedz
#23
Bardzo ładnie Ci wychodzii ten model. Jeśli jeszcze nie przykleiłeś osłony kabiny to możesz ozdobic ten model dodatkowym smaczkiem Wink.
Zdjęcia zrobione po akcji w dniu 16.02.1944 pokazują nietypowy dla Hellcata elemnet-prowizoryczną osłonę przeciwsłoneczną tablicy przyrządów przyklejoną taśmą:-).
[Obrazek: ltjg-al-ex-vraciu.jpg]
[Obrazek: air_hellcat23.jpg]
Widac wcięcie na celownik i że dochodziła prawie do wewnętrznej krawędzi słupka wiatrochronu. No i butelka talizman...
[Obrazek: papermodelart.jpg]
Odpowiedz
#24
Podglądając relację, sam nabrałem ochoty na takiego kocura Smile. Amerykańskie maszyny z lat 40 to jest to  PDT_Armataz_01_34 . Tylko kiedy to wszystko kleić Smile .
[Obrazek: th_1002207_490304224408114_1039897755_n_zps17069a1a.jpg] [Obrazek: logo-ismr-gray.png]
Odpowiedz
#25
Super Samolocik! Będę tu często wpadał!
Ukończone: J2M3 Raiden MM 03/96(1:33)(brak galerii)
Na Macie: P39 Airacobra MM 06/85 (1:33) http://www.papermodels.pl/index.php?topic=12796.0
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Smile [R] Tornado GR.1 (Haliński - KA 1-2/2000) Raven 36 25,997 06-09-2018, 10:58
Ostatni post: Raven
  [R] F-117A Nighthawk , Military Model 1-2/2000 Wrajcik 34 17,121 15-02-2017, 10:14
Ostatni post: vansen
  [R/G] F6F-3 Hellcat (MPModel) Karolisuaf 35 18,680 13-10-2015, 09:08
Ostatni post: Sprudin
  [R] Grumman F6F-3 Hellcat - MPModel - (relacja trzecia) kiwi 5 6,339 21-05-2015, 09:43
Ostatni post: kiwi
  [R] F6F-3 Hellcat w 1:50 by Krzychu74 pulpetto 16 8,450 05-05-2015, 07:30
Ostatni post: pulpetto
  [R] Mitsubishi A6M2 "Zero" MM 12/2000 Cruiser 31 12,757 23-04-2015, 12:35
Ostatni post: Cruiser
  [R] Grumman F6F-3 Hellcat AJ Model 1:33. zablo1978 15 9,019 25-10-2014, 03:24
Ostatni post: seb545
  [R] F6F-3 Hellcat -- MPModel nr 19 Arturo 12 7,385 16-10-2014, 08:38
Ostatni post: Arturo
  [R] F-117A Stealth Fighter, 1:33, NOWE MODELE 1/2 2000 r. Sylwek 47 22,308 29-09-2014, 05:44
Ostatni post: Sylwek
  /R/ Kartonowy Arsenał F6F-3 Hellcat Wujek Staszek 8 6,325 16-02-2014, 01:04
Ostatni post: Paweł O

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości