Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] Crusader III AA Mk.III - 1:25 - projekt własny
#1
Po dość długiej przerwie wracam z kolejną relacją. Tym razem chciałbym przedstawić budowę modelu testowego czołgu przeciwlotniczego Crusader III AA Mk. III. Skala standardowa dla pancerki - 1:25. Malowanie- oczywiście z "wiewiórką" a dokładniej projekt przedstawia czołg ze szwadronu dowodzenia 2-go Pułku Pancernego 1 Dywizji Pancernej gen. Maczka. Model opracowałem bazując się przede wszystkim na dwóch książkach: Z. Lalaka "Artyleria samobieżna w Polskich Siłach Zbrojnych" i W.J.Gawrycha "Crusader Cruiser Tank Mk.VI" a także pewnej ilości zdjęć, dostępnych w internecie a przedstawiających jedyny zachowany czołg tego typu w muzeum w Saumur we Francji. Ze względu na odkryta wieże, model posiada jej wnętrze. Co prawda mocno uproszczone, ze względu na szczupłość dokumentacji, ale na pewno bardziej poprawne, niż na przykład w plastikowym modelu tego czołgu firmy Italieri, gdzie manipulator działek umieszczono w podłodze wieży, poniżej siedziska operatora tego uzbrojenia.
Na początek kilka renderów czołgu w 3D z Rhinocerosa:

[Obrazek: th_ren25m.jpg] [Obrazek: th_ren27m.jpg] [Obrazek: th_ren30m.jpg]
[Obrazek: th_ren29m.jpg] [Obrazek: th_ren26m.jpg] [Obrazek: th_ren28m.jpg]

Jako, że modelowi testowemu obecnie brakuje tylko wieży, to skróconą relację z budowy kadłuba z zawieszeniem przedstawię w następnych postach.
Odpowiedz
#2
Początek budowy kadłuba to oczywiście najpierw szkielet:
[Obrazek: th_IMG_1823m.jpg] [Obrazek: th_IMG_1824m.jpg] [Obrazek: th_IMG_1825m.jpg]

Następnie szkielet został oklejony poszyciem.
[Obrazek: th_IMG_1896m.jpg] [Obrazek: th_IMG_1902m.jpg] [Obrazek: th_IMG_1903m.jpg] [Obrazek: th_IMG_1905m.jpg]
Odpowiedz
#3
Kolejny etap budowy to zawieszenie. Przy projektowaniu kół nośnych trochę przesadziłem z ilością elementów (co widać na jednym ze zdjęć). W trakcie sklejania okazało się, że część z nich można pominąć  bez większej szkody dla samych kół; poza tym w wersji uproszczonej można pominąć otwory w bandażach. Podczas prac nad zawieszeniem popełniłem duży błąd, który znacznie utrudnił mi montaż zarówno kół napinających i napędowych, a następnie gąsienic. Mianowicie najpierw wykonałem koła nośne, potem przykleiłem błotniki i na koniec koła napinające i napędowe - lepiej zrobić odwrotnie, ale taka informacja na pewno znajdzie się w instrukcji montażu. Tymczasem kolejna porcja zdjęć.

[Obrazek: th_IMG_1908m.jpg] [Obrazek: th_IMG_1912m.jpg] [Obrazek: th_IMG_2029m.jpg] [Obrazek: th_IMG_2462m.jpg]
[Obrazek: th_IMG_2594m.jpg] [Obrazek: th_IMG_2595m.jpg] [Obrazek: th_IMG_2601m.jpg]
[Obrazek: th_IMG_2607m.jpg] [Obrazek: th_IMG_2610m.jpg] [Obrazek: th_IMG_2612m.jpg]
Odpowiedz
#4
Zajebiście ,wiadomo ,że będzie wydany więc już czekam w progach.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#5
Kolejny etap budowy to gąsienice. Jak już wspomniałem wcześniej, gąsienice powinny być przyklejone przed montażem błotników. Ja oczywiście zrobiłem nie tak jak trzeba i z tego powodu montaż gąsienic miałem trochę utrudniony. Ułatwieniem było tylko to, że koła napędowe oraz napinające miały możliwość obracania się. Poza tym koło napinające jest zamocowane mimośrodowo, co ułatwia i zamocowanie gąsienicy, jak i jej prawidłowe napięcie.
W surówce wykorzystałem gąsienice laserowe, w postaci pasków, ale tak zaprojektowane, że bardzo łatwo i bezproblemowo można je podzielić na pojedyncze ogniwka.


[Obrazek: th_IMG_2648m.jpg] [Obrazek: th_IMG_2650m.jpg]
[Obrazek: th_IMG_3667m.jpg] [Obrazek: th_IMG_3668m.jpg] [Obrazek: th_IMG_3669m.jpg]

W następnej odsłonie relacji pokaże już, jak na bieżąco przebiega budowa wieży.
Odpowiedz
#6
Fantastyczna robota  :milbravo:
Crusader to chyba jeden z najladniejszych alianckich czolgow i w Twoim wykonaniu prezentuje sie przepieknie. Czy inne wersje tez planujesz bazujac na tym samym kadlubie? Np Mk III z armata 6-cio funtowa....
Michael Krol
Odpowiedz
#7
Szkoda tylko że doba ma 24 godziny. Chciałbym mieć czasowstrzymywacz.
Odpowiedz
#8
Biorę! Bardzo ciekawy temat i znając inne prace Messera o poziom opracowania możemy być spokojni. Paweł to wyda?
Pozdrawiam PDT_Armataz_01_36
[Obrazek: baner-lista.gif]
[Obrazek: lkmd-usebar.jpg]
Odpowiedz
#9
(02-06-2013, 04:08)shoki2000 link napisał(a):Crusader to chyba jeden z najladniejszych alianckich czolgow i w Twoim wykonaniu prezentuje sie przepieknie. Czy inne wersje tez planujesz bazujac na tym samym kadlubie? Np Mk III z armata 6-cio funtowa....

Mi jeszcze bardziej podoba się Covenanter, choć do tej pory nie udało mi się znaleźć do niego dobrych rysunków, na podstawie których mógłbym zrobić model. Jeśli chodzi o inne wersje Crusadera to na pewno chcę zrobić klasyczną III z przyczepką paliwową i oczywiście polskim malowaniem. Ale to za jakiś czas.

Jackyl - tym razem nie Kartonowa Kolekcja.
Odpowiedz
#10
Kolejna odsłona relacji to zapowiedziana budowa wieży. Na pierwszym zdjęciu "biały" prototyp wykonany celem sprawdzenia, czy bryła wieży da się poprawnie skleić. Po takiej weryfikacji skleiłem górną i dolną część wieży. Obie zostaną sklejone razem dopiero po wykonaniu całego wnętrza.

[Obrazek: th_IMG_3521m.jpg] [Obrazek: th_IMG_0191m.jpg] [Obrazek: th_IMG_0190m.jpg] [Obrazek: th_IMG_0189m.jpg]
Odpowiedz
#11
Fajny temat - ciekawą sylwetkę ma ten czołg.
Czy w ostatecznej wersji opracowania przewidujesz delikatną "waloryzację" - tak jak to miało miejsce w Shermanie?
Odpowiedz
#12
(05-06-2013, 10:25)undertow link napisał(a):Czy w ostatecznej wersji opracowania przewidujesz delikatną "waloryzację" - tak jak to miało miejsce w Shermanie?

Waloryzacja na pewno będzie. Może nie tak efektowna jak w Shermanie, ale będzie.

W budowie czołgu mały postęp. Wieża otrzymała jeszcze kilka elementów opancerzenia i zaczęła się budowa uzbrojenia czołgu - na początek jarzmo działek.

[Obrazek: th_IMG_0192m.jpg] [Obrazek: th_IMG_0193m.jpg]
Odpowiedz
#13
Widzę, że rośnie w siłę Smile zamierzasz przybyć z nim na Działdowską ?
Odpowiedz
#14
(10-06-2013, 09:26)dexter link napisał(a):Widzę, że rośnie w siłę Smile zamierzasz przybyć z nim na Działdowską ?

Bardzo chciałbym, ale niestety po pracy odbieram córkę i w domu jestem zwykle ok. 18:00. A z Piaseczna o tej porze w piątek na Działdowską to prawie godzinna wycieczka, czyli bym dotarł do Was w momencie, kiedy szykujecie się do wyjścia.
Odpowiedz
#15
Czołg ciekawy, dobrze radził sobie z włoskimi puszkami w afryce północnej, a i lepiej pod względem osiągów wypadał w porównaniu z Pz III G. Ciekawej jak będzie prezentować się model?
Zapraszam na blog http://www.modelstory.pl
[Obrazek: logotyp%2Bnr%2B2.jpg]
Odpowiedz
#16
Jak mniemam chodzi Ci o wersję Crusadera z armatą 57mm, bo AA w Afryce Północnej nie było
Odpowiedz
#17
Naturalnie, że chodziło o wersję walczącą w afryce północnej. Wink
Zapraszam na blog http://www.modelstory.pl
[Obrazek: logotyp%2Bnr%2B2.jpg]
Odpowiedz
#18
Jest już gotowe uzbrojenie czołgu - bateria działek kal.20 mm na lawecie, następnie osadzona w jarzmie i jarzmo zamontowane w wieży. Jak widać jarzmo można wykonać ruchome - na zdjęciach minimalny i maksymalny kąt podniesienia działek. Nad działkami masa wyważająca, w miejscu gdzie pierwotnie miał znajdować się karabin maszynowy do wstrzeliwania się w cel.

[Obrazek: th_IMG_0199mm.jpg] [Obrazek: th_IMG_0200m.jpg] [Obrazek: th_IMG_0202m.jpg] [Obrazek: th_IMG_0205m.jpg]
Odpowiedz
#19
Dzisiaj zdjęcia zrobione przy świetle dziennym. Widać na nich różnicę w druku między wieżą a kadłubem. Kadłub był drukowany rok temu, z trochę inną waloryzacją elementów - wieża miesiąc temu. Różnicę w odcieniach będą wyrównywał przy użyciu terpentyny i jakiegoś brudzenia.Z nowych elementów doszły peryskopy i skrzynia z tyłu wieży na rzeczy osobiste załogi.

[Obrazek: th_IMG_0206m.jpg] [Obrazek: th_IMG_0209m.jpg] [Obrazek: th_IMG_0211m.jpg]
Odpowiedz
#20
Kosz wieży oraz jego wyposażenie są gotowe. Do zakończenia budowy pozostało mi jeszcze wykonać ramę celownika, reflektor i uchwyty do podnoszenia wieży.

[Obrazek: th_IMG_0215m.jpg] [Obrazek: th_IMG_0216m.jpg] [Obrazek: th_IMG_0217m.jpg] [Obrazek: th_IMG_0220m.jpg]
Odpowiedz
#21
Jak dla mnie to Crusader ma najpiękniejsza sylwetkę z wozów z II wojny światowej.
No dobra, jest w I trójce  Wink
W Twoim wykonaniu to cudo, ślina cieknie na klawiaturę  :razz:
Odpowiedz
#22
A teraz w ramach przerywnika krótki film reklamowy:

http://youtu.be/B8pFO3sGtWU


Po ruchomym jarzmie w Wz.34 i ruchomym zawieszeniu w Shermanie, teraz udało mi się wykonać ruchome działka razem z ramą celownika - tak jak w oryginale.
Odpowiedz
#23
Model testowy w zasadzie skończony. Na galerię trzeba będzie poczekać jednak trochę - muszę trochę model ubrudzić. Na zdjęciach widoczny cały model oraz celownik, który jakoś udało mi się wyciąć nożykiem. Z drutu nie udało mi się skleić nic przyzwoitego, więc musiałem zrobić coś z kartonu.

[Obrazek: th_IMG_0224m.jpg] [Obrazek: th_IMG_0225m.jpg] [Obrazek: th_IMG_0228m.jpg]
Odpowiedz
#24
Jest możliwość odświeżenia fotek bo niestety nie wyświetlają się ? Sad
Odpowiedz
#25
(07-09-2016, 07:58)malakser napisał(a): Jest możliwość odświeżenia fotek bo niestety nie wyświetlają się ? Sad

Wniosek rozpatrzony pozytywnie, dzięki za zmotywowanie Smile
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Projekt U.L.E.P., czyli modelarz kolejowy próbuje w okręty… MaciekW 14 3,316 07-12-2023, 11:11
Ostatni post: żółtodziób
  [R] HMS Matabele F26 1942r. 1/400 Nietypowy projekt własny :) ruto88 18 3,105 18-06-2023, 12:20
Ostatni post: ruto88
  [R] HMS Fiji, skala 1:400, projekt Ruto 88. zablo1978 32 5,774 21-11-2022, 06:08
Ostatni post: zablo1978
  [R] HMS Edinburgh 1942r 1:400 projekt własny. ruto88 28 6,899 14-08-2022, 11:28
Ostatni post: ruto88
  [R] HMS Fiji 1:400 1941r Bitwa o Kretę. Projekt własny. ruto88 47 10,770 27-01-2022, 01:53
Ostatni post: ruto88
  [R] PzKpfw VI ausf. B Tiger II (projekt własny) Przemek W 29 12,079 20-11-2020, 08:46
Ostatni post: Lesio73
  [R] Czołg Mark I | Skala 1:25 | Projekt własny Wojtas 11 6,936 27-04-2020, 10:29
Ostatni post: Wojtas
  [R] Crusader IICS - WAK - skala 1:25 messer 3 2,499 03-03-2020, 10:09
Ostatni post: messer
  [R] Sd.Kfz 251 ausf D Projekt własny filcu21 10 5,512 19-02-2020, 12:32
Ostatni post: Piter
  [R] Solaris Urbino IV 1:25 Projekt własny tomo11 53 22,964 12-02-2020, 11:29
Ostatni post: yogi

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości