Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Żaglowiec
#1
Kusi mnie już od dłuższego czasu coś takiego:
https://www.model-vessel.com/pl/zestawy-...-1780.html
mam świadomość że mogę zostać zaraz napiętnowany (cena plus brak wycinaniaTongue) - ale mam pytanie :
ktoś widział robił ? ma jakieś doświadczenia z takimi zestawami ?

pozdrawiam

Darek
Odpowiedz
#2
Cześć

Skleiłem już dwa modele z takich zestawów tego wydawnictwa i mogę powiedzieć, że jakies doświadczenie z nimi mam. Wprawdzie nie robiłem "Berbice" ale inne z tego wydawnictwa.

Tutaj masz "Alerta":
http://www.papermodels.pl/index.php?topi...#msg125161
a tutaj "Santa Marię":
http://www.papermodels.pl/index.php?topi...#msg138464

To, że modele są wycięte laserowo to wcale nie oznacza, że "kleją się same". Nie są to wcale łatwe modele. Jedyny plus to, że jak jakąś część zepsujesz, oczywiście niewielką, to może sobie ja dorobić z resztek arkusza.

W tych modelach cała sztuka polega na umiejętnym malowaniu, szczególnie trzeba opanować sztukę malowania imitacji drewna. Radzę popróbować technikę malowania na jakimś kawałku nieużywanego arkusza bo jak pomalujesz część to już tej farby akrylowej nie zmyjesz (najgorzej jak źle pomalujesz część grawerowana laserowo np. pokład, bo tego już nie dorobisz sam.

Na koniec jeśli chcesz radę, ale oczywiście zrobisz jak uważasz, to wydaje mi się, że na pierwszy taki zestaw wybrałeś zbyt trudny model żeby na nim poznawać technikę klejenia i malowania zestawów wycinanych laserowo. Proponuje żebyś zaczął od "Alerta", jest myślę, że najprostszy z tych zestawów.
Odpowiedz
#3
Nie oczekuje czegoś łatwego, żaglowce są chyba najwyższym wyzwaniem dla modelarza ale też ja nie
jestem w nich neofitą. Jeśli możesz rozszerzyć wątek o malowaniu ? bo mnie zaintrygowałeś. Może
zamiast farb wodnych (akryl) warto użyć jest do malowania bejcy spirytusowej - pamiętam że przy
przygodzie z żaglowcami robionymi z forniru na podstawie wycinanek kartonowych doskonale się
sprawdzała.
Nad "Alertem" zastanawiam się wymiennie z "Berbice".
Odpowiedz
#4
Co do innych farb i technik malowania niż podane w zestawie się nie wypowiadam.
Używałem farb i techniki podanych w instrukcji. Ważne żeby malować tak jak napisał producent tzn. np. jeśli ma być dana farba użyta jako podkład to należy ja użyć, a nie pomijać tego etapu. Po drugie ważne jest aby doświadczalnie dobrać odpowiednie rozcieńczenie farby nawierzchniowej by uzyskać imitacje drewna. Praktycznie maluje się farbą rozcieńczoną "prawie" do czystej wody. Może się wydawać, że farba jest już bardzo rozrzedzona, a jak się pociągnie po kartonie to wychodzi za ciemna tylko, że wtedy jest już za późno bo jej nie zmyjesz. Ciemniejszy kolor trzeba uzyskać przez kilkakrotne malowanie taką rozrzedzona farbą.

Pisząc o zbyt trudnym modelu nie miałem na myśli twoich umiejętności, bo ich nie znam, ale o tym, że na pierwszy zestaw laserowy żeby poznać "jak to się je" to "Alert" jest najlepszy.
Kleje modele ponad trzydzieści lat i poległem na "Alercie" właśnie przy malowaniu. Tylko dzięki uprzejmości wydawcy, który nieodpłatnie przysłał mi cały arkusz, na którym były części przeze mnie zepsute, mogłem ukończyć model.
Odpowiedz
#5
Witam.
Może taka relacja ci pomoże.
http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic.p...02fa165936

Pozdrawiam Michał.
Odpowiedz
#6
Dzięki za informacje o sposobie malowania, dużo mi to powiedziało. Tak jak się spodziewałem diabeł tkwi w szczegółach.
Relacje z Kogi także przeczytałem, nie mam ambicji wykonywać repliki z forniru, tylko zbudować poprawnie ładny model w standardzie jaki proponuje zestaw i to już będzie osiągnięcie  :mrgreen:
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości