Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] M-977 HEMTT "OSHKOSH" Fly Model
#1
Moja pierwsza fotorelacja z budowy. Na tapecie M-977 HEMTT
[Obrazek: th_P1240138_zpsbh24poe2.jpg]
Troszkę o modelu. Zaczęty daaaawno temu. Wtedy utknąłem po skończeniu ramy w takiej postaci schowałem do szafy. Po jakimś czasie dorwała go moja mała córeczka i delikatnie go podniszczyła. Całe szczęście że swoją uwagę zwróciła głównie na pojemniki z rakietami do MLRS'a, które obecnie nie są do pokazania  Big Grin Z różnych przyczyn wróciłem do modelarstwa po około 10 latach i postanowiłem skończyć swego "oshkosha". Skleiłem kabinę i zacząłem obecnie sklejać silnik i od takiej postaci zaczynam relację.
[Obrazek: th_P1240133_zps5ahasjiq.jpg]  [Obrazek: th_P1240128_zpsryabg4op.jpg]  [Obrazek: th_P1240129_zpsxqbsc54e.jpg]  [Obrazek: th_P1240130_zpsm4kngbxv.jpg]  [Obrazek: th_P1240132_zpsxssfsjj1.jpg][Obrazek: th_P1240131_zpsbeyw3iwi.jpg]  [Obrazek: th_P1240137_zpsj07qi9bp.jpg]  [Obrazek: th_P1240136_zpsnartqprk.jpg]  [Obrazek: th_P1240135_zpspnrkhiak.jpg]
Odpowiedz
#2
Dzisiaj się wziąłem aby poskładać wcześniej sklejany silnik do kupy. Na początek przymiarka na sucho wcześniej sklejonych elementów. [Obrazek: th_P1240157_zpsz4g04msa.jpg]  [Obrazek: th_P1240156_zpslu9blphn.jpg]  [Obrazek: th_P1240161_zpsploujkfm.jpg]  [Obrazek: th_P1240165_zpslpegkcnl.jpg]  [Obrazek: th_P1240166_zpsckyltiw8.jpg]  [Obrazek: th_P1240164_zpsttecaopl.jpg]
Próby przymiarek wyszły pomyślnie i zabrałem się do przyklejania ich na pomoście silnikowym.
[Obrazek: th_P1240167_zpscmkx2rvu.jpg]  [Obrazek: th_P1240169_zpsutelw5dn.jpg] Następnie kolej na resztę silnika z mostem.
[Obrazek: th_P1240174_zpsglku9say.jpg]  [Obrazek: th_P1240177_zpscqfxnwou.jpg]  [Obrazek: th_P1240175_zpssifxkc3t.jpg]  [Obrazek: th_P1240176_zpsrnkbc1fi.jpg]  [Obrazek: th_P1240172_zpscngfogr2.jpg]  [Obrazek: th_P1240173_zps4xs3e11k.jpg]
Silnik skończony i wały połączone. Czas na resztę dupereli na pomoście i tu będzie mały problem bo zauważyłem że wlot powietrza do silnika z lewej strony będzie trochę zachodził na skrzynkę narzędziową 108. Na rysunkach jest luz u mnie będzie raczej na wcisk chyba że przesuną w jakiś sposób ten wlot powietrza bliżej kabiny. Może ktoś ma na to jakąś radę? W między czasie trzeba się będzie chyba wziąć za koło zapasowe.
Odpowiedz
#3
To jest Twój standard, czy będziesz to malował :?:
Odpowiedz
#4
Ładny model się szykuje, dobrze że go zachowałeś i kończysz ja też mam 10-letni model, który czeka na dokończenie Smile
Odpowiedz
#5
Witam Kolegę i cieszę się z faktu Jego powrotu na łono kartoniarskie Smile Ciekawy model i chętnie będę zerkał. Sam jestem początkujący, jednak pozwolę sobie na dwa drobne wtrącenia Smile
1 - przydałby się retusz. Nawet jednokolorowy (nawet ołówek 2b albo zwykły hb ) jest lepszy niż białe linie na ciemnym modelu. Rzuca się w oczy, a po co? Smile Można nawet już sklejony model wyretuszować. Ja to kiedyś zrobiłem pędzelkiem 00 albo 000(nie pamiętam a nie chce mi się szukać  Big Grin ) i wykałaczką
2 - przed formowaniem zagięć (widoczne szczególnie na ostatniej fotce - chyba błotnik z tyłu) trasuj od środka linię zagięcia, po czym zagnij na jakimś ostrym rancie, linijce, czy czymś innym podłożonym od spodu. Efekt o niebo lepszy a nakład pracy minimalny., Lepiej sformowany element łatwiej przymocować, wpasować. Może ten brak przerwy, na który narzekałeś w poprzednim poście może być wypadkową takiego gięcia elementów. Tu milimetr, tam milimetr...

Proszę, nie traktuj moich miniporad jak mądrzenia się - ot wiem, i dzielę się tym z innymi.
Będę nadal śledził postępy prac Smile
. . . powolutku się klei . . . Rolleyes
Odpowiedz
#6
Dzięki za uwagi, malować raczej go nie będę. Nie mam ani zdolności ani odpowiedniego warsztatu. Ciagle mysle nad retuszem ale tutaj także wprawy brak i odpowiednich farb a dobór odpowiedniego koloru nie jest taki prosty.
Pomost był nacinany przed wygięciem ale z innej strony i temu tak to wygląda. Ołówek rzeczywiście może być dobrym pomysłem, bo raczej czarny tusz  nie będzie dobrze wyglądał na brązowych lub zielonych krawędziach
Odpowiedz
#7
Calkiem fajnym i tanim pomysłem są pastele olejne. Ewentualnie kup 3-4 farbki akrylowe i jeśli będziesz poruszać się w jednej tematyce (zbliżone kamo) to powinno być na początek ok. Są też wyznawcy temper ale ja ich nie stosowałem. Do akryl i do pasteli Cię namawiam bo sam stosuję i są bezwonne. Nie nasmrodzisz, fortuny nie wydasz a jak kupisz pastele to starczy ci na baaaardzo wiele modeli. Ja dostałem takie z auchan - 50 kolorów - 20 pln. Firma LYRA https://papierniczy24.pl/pastele-olejne-...p-647.html  dokładnie takie coś. Do tego możesz (nie musisz) dokupić olejek terpentynowy - w sklepie dla plastyków 200ml za 4 pln. Wtedy możesz dowolny kolor utrzeć i rozpuścić, bądź na tej samej zasadzie dobrać odpowiedni kolor. Ja używałem tego ostatnio do docierana w zakamarki, gdzie kredka pastelowa nie wejdzie. Nie ukrywam, że najlepszym patentem dla mnie są jednak farbki akrylowe.

Jeśli mowa o ołówku - pamiętaj, żeby był jak najbardziej miękki - jak największa cyferka przy oznaczeniu xB, gdzie x to cyferka  PDT_Armataz_01_28 .

Tyle porad od żółtodzioba.
p.s. nacięcia po nie tej stronie też robię Big Grin Tyle, że jak ja akurat robię je "niechcący", jak za mocno wytrasuję linie. Wtedy pozostaje mi właśnie nałożenie retuszu.

Trzymam kciuki i powodzenia Stary  :tank:
. . . powolutku się klei . . . Rolleyes
Odpowiedz
#8
Kredki w takiej ilości i takiej cenie rzeczywiście są godne uwagi. Znaczy się do kredek dokupuję olejek terpentynowy i mam coś w rodzaju farby? Czy tak? Z drugiej strony zestaw 24 kolorów farbek akrylowych też jest w podobnej cenie.
Ł.
Odpowiedz
#9
Mie musisz dokupić olejku. Ale mniej więcej o to chodzi. Z tą ilością to jest tak, że pasteli jest dwa razy więcej i jest wśród nich srebrny kolor Smile Złotego nie pamiętam ...
. . . powolutku się klei . . . Rolleyes
Odpowiedz
#10
Etam będziesz się bawił w pastele olejne. Kup zwykłe farbki szkolne, najlepiej Astry (mają więcej pigmentu od tego chińskiego gówna) i metodą prób i błędów naucz się retuszu. To nie jest trudne, a jak opanujesz technikę to nic nie będzie Ci straszne Wink

Popracuj też nad krawędziami Wink

Pozdrawiam
"Hope is the first step on road to disappointment"
"Człowiek bez religii jest jak ryba bez roweru"

[Obrazek: 3001_14_06_20_8_48_02.jpeg]

Odpowiedz
#11
Odnośnie próbek retuszu, w zakamarkach szuflady znalazłem starą farbkę humbrola którą zamazywałem niedoskonałości we wcześniejszym skocie. Wydaje mi się że nie najgorzej to wygląda
[Obrazek: th_P1240179_zps1douhmg4.jpg]  oraz kolejne elementy na pomost silnikowy z już pomalowanymi krawędziami tym humbrolem [Obrazek: th_P1240180_zpsiqzgyvuw.jpg]

Z czarnym też nie ma problemu albo tusz albo cienkopis. Najgorzej to z tym brązem.
Odpowiedz
#12
O niebo lepiej!  :milbravo: a teraz wykałaczkę i jedziesz z elementami już sklejonymi  :tank: Pędzelek odradzam, bo pobrudzisz resztę elementu. Z brązem postąpiłbym albo metodą Sprudina (pewnie jakieś farby znajdą się w domu) albo kupić jedną farbkę. Uważałbym z tym cienkopisem albo mazakiem - żebyś za pół roku nie miał gustownego fioletu ...  PDT_Armataz_01_36

Do przodu, bo jest znacznie lepiej już  PDT_Armataz_01_34
. . . powolutku się klei . . . Rolleyes
Odpowiedz
#13
Dzięki, też mi się wydaje że ten kolor nie jest najgorszy. A teraz pytanie co mogę z tym zrobić?
[Obrazek: th_P1240181_zpsfjfwjhu9.jpg]  [Obrazek: th_P1240182_zpshbjxcetv.jpg]

Po wpasowaniu tych elementów (nie mam pojęcia co to jest) okazało się że pomimo maksymalnego cofnięcia wydechu w stronę silnika i tak nie ma tam luzu, który wg rysunków być powinien. Coraz bardziej wydaje mi się że jest to wina opracowania wycinanki. Tak jak w przypadku kabiny z wielkim trudem i kombinowaniem sklejonej do kupy (zewnętrzne poszycie było za małe w stosunku do wnętrza i poleciały kąty co widać na wcześniejszych zdjęciach.
Odpowiedz
#14
Wygląda na to że tak powinno być. http://www.primeportal.net/transports/di...php?Page=9 - tu masz walkarouda.
Odpowiedz
#15
Wielkie dzięki struna za obrazki. Też mi się tak wydawało że mniej więcej tak to powinno wyglądać. U mnie rzeczywistość to zweryfikowała i wał opiera się tuż o tłumik.
Odpowiedz
#16
Wziąłem się za koło zapasowe i jego mocowanie na pomoście. Pojawiała się sprawa do lekkiego przemyślenia. Bieżniki kół nie istnieją- są tylko namalowane na jaśniejszy kolor. Zostawić takie slicki jak w wyścigówkach czy dorobić we własnym zakresie jeśli już to jak to zrobić najszybciej? naklejanie rombów z tekturki 0,5mm. Może ktoś ma jakiś inny pomysł? Chciałbym go skończyć jak najszybciej i pokazać w Olsztynie a bieżnikowanie jednak trochę zajmie.
Odpowiedz
#17
Może poszukaj jakiś bieżników laserowych w sklepach internetowych - to opcja dla osób nie mających czasu. Jednak jesteśmy modelarzami i nie powinniśmy bawić się w sprint. Zrób to powoli, samodzielnie. Sporo nauczysz się. Wiem co piszę. Miałem podobny dylemat z tk3. Chciałem zamówić laserowe gąski. Nie było  wtedy na rynku (na moje szczęście) i teraz wiem że to dzierganie było dla mnie dobrą szkołą.

Pojedziesz ze SKOTEM Smile a za rok weźmiesz oszkosza. 
. . . powolutku się klei . . . Rolleyes
Odpowiedz
#18
Taką opcję też biorę pod rozwagę. Był też OL49, ale dla niego jest już nowa karegoria PDT_Armataz_01_28
Odpowiedz
#19
Mam takowy bieżnik rozrysowany. Jak byś chciał się "pobawić". Potrzebował bym tylko średnicę koła by delikatnie przeskalować.
[Obrazek: th_DSC_0123.jpg]
Odpowiedz
#20
Taki bieżnik to chyba marzenie, ale od tego tu jestem i czas się pouczyć nowych rzeczy.
A więc co do moich kół to średnica 5,3cm, szerokość bieżnika z wycinanki to 1.1cm, długość z wycinanki to 16.7cm.
Odpowiedz
#21
Dzisiaj kolejna porcja zdjęć z tego co się ostatnio działo.
Na początek sklejone koło zapasowe w odpowiednim dla niego miejscu:
[Obrazek: th_P1240201_zps5ekbjai7.jpg]  [Obrazek: th_P1240198_zpsdleqffoz.jpg]  [Obrazek: th_P1240199_zpsvso3p88j.jpg] 
Koło czeka jeszcze na odpowiedni bieżnik  PDT_Armataz_01_11
oraz skrzynka która powędruje na drugą stronę pomostu.
[Obrazek: th_P1240202_zpsjn3muga6.jpg]
W między czasie trwały także prace nad całą paką. Po poradach Jerzego (który już ma ten model w swojej kolekcji) przykleję ją później, poza tym czeka ją jeszcze retusz.
[Obrazek: th_P1240203_zpszqmmxnjf.jpg]  [Obrazek: th_P1240204_zps1svv1kor.jpg] Burta planuję zrobić ruchome więc będzie trochę zabawy przy mocowaniu ich na te cienkie zawiaski.
Na dziś koniec relacji, można się brać za dźwig- ten mały na pomoście i ten troszkę większy na końcu ramy PDT_Armataz_01_22
Odpowiedz
#22
Dłuższa nieobecność spowodowana była przygotowaniami na wyjazd do Olsztyna. Musiałem odkurzyć trochę modeli i zrobić pudło na USS Alaska, która jednak jedzie- jakoś ją zmieszczę do bagażnika pomimo pudła na 135 cm.

Do rzeczy. Skończona została już belka podporowa. Wszystkie elementy ruchome. Czeka ją jeszcze retusz.
[Obrazek: th_P1240205_zpslnati7bc.jpg]  [Obrazek: th_P1240206_zpstllwhcs7.jpg]  [Obrazek: th_P1240207_zpsd8zrqlxp.jpg]  [Obrazek: th_P1240208_zpssisxsrph.jpg] 

Skończona została podstawa dźwigu oraz część siłowników, na zdjęciach jeszcze nie sklejone ze sobą i bez retuszu.
[Obrazek: th_P1240209_zpset8xpwlc.jpg]  [Obrazek: th_P1240210_zpsaczyis7u.jpg]  [Obrazek: th_P1240211_zpsng06pbva.jpg]  [Obrazek: th_P1240212_zpslae4sv9w.jpg]  [Obrazek: th_P1240213_zpst8iypgfg.jpg]

Prace teraz będą raczej wolniejsze. Muszę jeszcze przygotować na wyjazd do Olsztyna dwa kolosy (Sunderlanda i OL-49) i spakować je do pudła Smile
Do kolejnego spotkania.
Odpowiedz
#23
Hej,

Mała uwaga na przyszłość - retuszuj elementy od razu po ich wycięciu/uformowaniu. Po sklejeniu tego wszystkiego do kupy ciężko będzie dostać się pędzelkiem w niektóre zakamarki tak, żeby nie upaćkać farbą druku. Od siebie polecam tempery - bardzo łatwo się mieszają, świetnie kryją, a wymieszaną i zaschniętą farbę możesz przechowywać X czasu bez żadnych negatywnych efektów. Powodzenia w budowie  Big Grin
Odpowiedz
#24
Już prawie miesiąc nic nie aktualizowałem ale zapewniam że prace się posuwają do przodu. Niestety remont pokoju córki i tym samym zasypanie mego kącika do pracy toną pluszaków i innych zabawek skutecznie odsunął od klejenia. Dodatkowo trochę więcej pracy w ogrodzie z okazji ładnej pogody. Z drugiej strony dwa razy w tygodniu mam zajęcia modelarskie w Domu Kultury więc myślałem że może tam coś powstanie ale zawsze jest "proszę pana, co teraz?; proszę pana jak to skleić, proszę pana co z tym zrobić, proszę pana może mi pan to wyciąć Big Grin Big Grin Big Grin" i tak w kółko.
Dodatkowo w końcu zakupiłem matę i nóż olfy. Jak ja mogłem wycinać to wcześniej żyletką na grubszym kartonie to nie wiem.
Ale do rzeczy prace ciągle trwają przy dźwigu i wysięgniku. Dźwig już prawie skończony, poretuszowany. Brakuje tylko tego paskudnego pulpitu sterującego do którego zabieram się jak pies do jeża. [Obrazek: th_P1240263_zps7wo4wmhv.jpg]  [Obrazek: th_P1240266_zpsz3hbc5ma.jpg]
Sklejone też ramię i jego mocowanie
[Obrazek: th_P1240268_zpst7vosnj0.jpg]  [Obrazek: th_P1240270_zpshcelnrca.jpg]  [Obrazek: th_P1240271_zpsidv8y9ql.jpg]

Na koniec wszystko przyłożone do siebie, wygląda całkiem nieźle moim zdaniem.
[Obrazek: th_P1240272_zpszdgeyjhz.jpg]

Pozdrawiam i do następnego
Odpowiedz
#25
Z chęcią bym Cie zobaczył z czymś nowszym  PDT_Armataz_01_36
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R/G] SCHARNHORST – Military Model 2-3/2010 – 1:200 Winek 146 29,367 26-03-2024, 08:58
Ostatni post: Tuco
  [G] Amerykański statek parowy "WESTERN RIWER", DRAF MODEL DAS79pl 3 699 06-01-2024, 12:51
Ostatni post: jagdtiger2
  Holenderski lekki krążownik Hr. Ms. De Ruyter II, 1:250, Scaldis Model Sven 31 10,473 20-12-2023, 10:47
Ostatni post: jagdtiger2
  [R ],,Western River " z Missisipi - Draf Model skala 1:100 Paweł O 20 3,500 21-10-2023, 07:24
Ostatni post: Paweł O
  M-110 A2 Gomix / Fly Model Batman 30 17,791 13-10-2023, 08:01
Ostatni post: Panda82
  [R] USS Heermann (DD-532) 1:200 Military Model 6/2006 Sprudin 57 18,585 20-06-2023, 06:47
Ostatni post: Sprudin
  [R] HMS Malaya, Fantom Model numer 6, skala 1:300. zablo1978 4 1,722 28-04-2023, 01:22
Ostatni post: zablo1978
  [R] F-105 Thunderchief, Hobby Model 107, skala 1:33. zablo1978 6 2,380 21-03-2023, 09:02
Ostatni post: zbin
  USS Saratoga, CVA-60, 1:200, Fly Model/Dariusz Wandtke Sven 29 10,440 06-03-2023, 08:15
Ostatni post: Sven
  9K51 SCUD-A(8k11) - Model-Kom 1/2021 skala 1/25 Berni 8 4,006 27-09-2022, 05:48
Ostatni post: GTiStyle

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości