Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kilka pytań zielonego :)
#1
Witam ponownie! Dawno mnie tu nie było, także nic nie kleiłem, a wcześniej skleiłem Raidena, jak by to powiedzieć... koślawo  PDT_Armataz_01_36. Teraz, żeby model nie wyszedł jak poprzedni mam kilka pytań:
1. Jak podklejać tekturę, czyli czym i na co dawać butapren, na tekturę czy na papier, pędzlem czy innym przyrządem?
2. Kiedy używać papieru ściernego i o jakiej gramaturze?
3. Oprócz noży, pęset, papieru ściernego, nożyczek, linijki aluminiowej zaopatrzyć się w coś jeszcze do klejenia ME 109 F5 z KK i TKS ze słowackiego forum?
4. Model ciąć po linii, na zewnątrz, czy od wewnątrz?
5. Przez brystol mam rozumieć ten taki duży, twardy arkusz w sklepie papierniczym o gramaturze 200?

No i to chyba tyle. Z góry dziękuję!
Odpowiedz
#2
hello zielony,dojrzej do pomarańczowego a póżniej spadaj,co podobno jest oznaką dojrzałości.Uważaj na zadek,bo o resztę nie warto.
Odpowiedz
#3
Pomógłby mi ktoś?
Odpowiedz
#4
ad1. - prawie odpowiedziałeś sobie sam. Jak nie używałem laserów podklejałem budasiem. Tekturę smarowałem zwyczajnie paluchem  Wink
ad2. - papieru ściernego używasz do oszlifowania wstępnego wręg szkieletu przed sklejeniem (skos zgodnie z kierunkiem zwężania się modelu itp.), a później już ewentualnie gotowego szkieletu z niedokładności. Ja używam papieru 200, 240
ad3. - to Ci wystarczy w zupełności
ad4. - po linii
ad5. - tak. Dobrze rozumujesz
Odpowiedz
#5
Ja jestem żółty, ale kilka spostrzeżeń już mam, więc tak.
Najpierw kleje- tu używam polimerowego dragona do podklejania na tekturę, butaprenu dragona do ogólnego klejenia modelu, BCG do formowania (zwilżania kartonu) oraz przyklejania drobnych elementów, Cyjanoakrylu do klejenia drutów, nasączania tektury czy krawędzi wycinanki.
Impregnacja- tu uzywam bezbarwnego lakieru w sprayu. 2 warstwy od strony koloru, 1 warstwa od spodu
Teraz na Twoje pytania:
1. Jeśli podklejam cały arkusz, to smaruję polimerem tekturę- wyciskam na tekturę i rozciągam starą kartą kredytową albo krawędzią blistra po tabletkach. Jak małe elementy, to smaruję część wykałaczką i naklejam na tekturę.
2. Juz pisali
3. Pędzle o różnej wielkości, farby do retuszu, szpilki, pręty różnej wielkości przydatne do zwijania rurek, igły od zastrzyków żeby sobie porobić wycinaki do otworów, podkładka pod myszkę lub gumka do mazania na których można formować karton, mata do cięcia
4. Często taka informacja jest zawarta w instrukcji.
5. już pisali
Odpowiedz
#6
Czy klej wikol lub butapren jeszcze w ogóle nadają się do sklejania modeli papierowych z gazet. np. Mały Modelarz? Moja gazeta z dzieciństwa...
Odpowiedz
#7
Budzio śmierdzi - nie polecam.
Wikol - używam od dobrych 7 lat i nie zmienię na nic innego ;-)
Odpowiedz
#8
Ja uważam, że każdy klej z wymienionych jest dobry, po prostu trzeba go używać do odpowiednich czynności. Do podklejania butapren/polimerowy, do przyklejania drobnych elementów, które nie muszą od razu złapać BCG/wikol, do sztywnych łączeń cyjanoakrylowy, szczególnie polecam taki w żelu, gęsty. Każdy ma też swoje wady -wikolem nie podklejamy elementów szkieletu bo mogą nam się porozciągać, cyjanoakrylowy może wytworzyć osad na "oszkleniu" przy samolotach, pojazdach, butapren wiadomo jak pachnie (chyba że ktoś lubi się wyluzować przy klejeniu :Smile ) polimerowy ciągnie za sobą nitki... itd. Trzeba ich używać z głową i tyle, wypróbować wielu i nie ograniczać się do jednego. Ja obecnie używam minimum 4 różnych przy budowie jednego modelu.
Odpowiedz
#9
Ja większość modeli kleję BCG/polimerowym, (coś a'la Hermol tylko od Dragona taki w niebieskiej tubie) butaprenu używam tylko na zewnątrz bo śmierdzi okrutnie. Wikol na zmianę z BCG.
Odpowiedz
#10
Bardzo pomocne pytania, tym bardziej, że ja również zaczynam przygodę z modelami. Mam dwa stare numer Małego Modelarza jeszcze za dzieciaka ale dopiero tera po prawie 20 latach biorę się za ich sklejanie. frajda niesamowita.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Kilka pytań zdanowid 11 2,187 14-10-2022, 10:32
Ostatni post: Lukee
  Początkujący okrętowiec (kilka pytań) imperfetto8000 4 3,059 02-09-2019, 02:02
Ostatni post: imperfetto8000
  Kilka pytań... Black_Cat 0 2,226 01-07-2016, 03:00
Ostatni post: Black_Cat
  Kilka pytań od początkującego... Tadeusz Modelarz 5 4,699 26-05-2016, 08:37
Ostatni post: dexter
  Kilka pytań powracającego początkującego chlebik 2 3,423 29-05-2015, 09:06
Ostatni post: Kilminster
  Kilka pytań niezdarnego początkującego Domino 5 3,857 25-03-2013, 08:13
Ostatni post: Kroolo
  Kilka pytań początkującego Wobo 6 4,069 11-02-2013, 04:40
Ostatni post: dexter
  Przymiarka do BN2T czyli 100 pytań do.. Maciek_Mich 6 4,374 27-01-2013, 09:04
Ostatni post: Maciek_Mich
  Prośba o kilka rad dla początkującego maniek123 2 2,658 19-01-2013, 07:03
Ostatni post: maniek123
  Kilka pytań nowicjusza Nado 3 2,476 18-08-2011, 05:44
Ostatni post: redbaron

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości