Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Początki
#1
Hej!
Od jakiegoś czasu zacząłem się bardzo interesować papierowymi modelami i postanowiłem się w to wkręcić Big Grin Mam więc kilka pytań:

1. Pierwsze modele: papierowych modeli właściwie to nie sklejałem, było kilkanaście plastikowych (wszystkie gdzieś zaginęły D: ), a że mam lekkiego fioła na punkcie militariów chciałbym zamówić o to: http://sklep.orlik-models.pl/index.php?m...ts_id=3007 . Będzie ok na start?

2. Kleje: przy zamówieniu będę chciał wziąć też kleje - jakie najlepiej wziąć z oferty tego sklepu?

3. Mata: jaki rozmiar maty do cięcia wziąć - A4 czy A3? Zaznaczę, że w przyszłości mam zamiar kleić głównie statki Big Grin

Pozdrawiam Smile

Wysłane z mojego JY-S3 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
#2
1. Prawdą jest, że są modele łatwe i trudne. Ale IMO nie ma to znaczenia. Każdy z nich zrobisz i tak najlepiej jak umiesz. Chyba że okaże się, że to nie twoja bajka, to nie zrobisz: ],. Jeśli podoba Ci się ten czołg i chcesz spróbować go wykonać, to nawet bym się nie zastanawiał. Nawet jeśli nie skończysz, to to czego się nauczysz jest Twoje.
2. Podobno temat rzeka, hehe. Z mojego pkt widzenia, potrzebujesz cyjanoakrylu do klejenia punktowego i elementów nie papierowych np drutów.(potem okaże się, że dobry do wszystkiego) i jakiegoś innego kleju do wiekszych powierzchni klasy budapren, ja lubie polimerowy np od dragona. Są wikole, szkolne i innego typu wynalazki. Wszelkie markety budowlane mają tego pełno w swoich ofertach.
3. Mam A3, ale gdybym mial A4 to też bym się zmieścił. HALF A3 też wydaje się ciekawym rozwiazaniem
[Obrazek: J8HtZWI.png]
Odpowiedz
#3
Hmm.
Na początek proponuję wziąć Fokkera E.V albo E. VII z Kartonowej kolekcji lub 4TP ze Sklej Model. To dość proste modele, perfekcyjnie zaprojektowane i wydane. Nie będziesz się zmagał z przeróbkami.
Warto kupić w zestawie z laserowym szkieletem co znacznie ułatwi klejenie.
Kleje- ja używam butaprenu dragona do podklejania dużych części, BCG do klejenia na styk i przyklejania małych części, Cyjanoakryl (Joker do nasączania i Loctite 406 do klejenia drutów itp), do tego Loctite 464- cyjanoakryl w żelu- rewelacja do mocowania wszelkiej maści kół, wahaczy, zastrzałów itp, bo daje trochę czasu na ustawienie i trzyma jak skała Smile
Mata- dla mnie wszystko jedno. Robie na A3, ale mam też 5 mat A4, ze 3 maty A5 i wszystkie są wystarczające. Na biurku A3 jest spoko, ale jak chcesz zabrać model i pokleić gdzie indziej, to mniejsza mata jest wygodniejsza. Myslę, że A4 Ci wystarczy.
Do tego Skalpele- Olfa AK-1 do głównego cięcia oraz Olfa AK-5 do cięcia małych części i bigowania (ma w zestawie szpikulec). Nożyczki Olfa SCS1 albo SCS3 i aluminiowa linijka- 10cm i 20cm
Pęseta prosta ostro zakończona
Farby do retuszu- tempery i akwarele plus kilka podstawowych kolorów np Pactry do malowania drutów itp.
Odpowiedz
#4
Dzięki za odpowiedzi Smile Matę będę zamawiał A3. Skalpel, pęsety i linijkę dzisiaj zamówię zza dalekiej granicy bo budżet ograniczony.
Skalpel taki chcę zamówić: http://s.aliexpress.com/2Un2uyeU
To co jest wystarczy czy domówić jakieś ostrza z tego sklepu? Klejów w okolicy poszukam (na liście zakupów: BCG, cyjanoakryl zwykły i żelowy, jakiś butapren). Nad modelami się jeszcze zastanowię, bo jak pisałem - interesują mnie tylko czołgi i statki Big Grin Na razie kupię tylko podstawowe rzeczy, jak przyjdzie reszta pieniędzy to sobie pozamawiam na orliku (jakie druty stamtąd wziąć?).

Wysłane z mojego JY-S3 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
#5
Skalpela nie sprawdzę, bo nie mam teraz pełnego dostępu do neta Tongue
Warto kupić Olfę AK1, bo wykosztujesz się z 25 zł a masz świetny skalpel który prędzej czy później i tak kupisz Tongue W zestawie masz 25 ostrzy więc na rok pewnie wystarczy.
Modele z Orlika są zazwyczaj dość mocno skomplikowane. Na początek weź coś prostszego, np wspomniany 4TP lub T70 z WAKu
Odpowiedz
#6
Zobaczymy, na razie budżet nie pozwala na dużo [emoji14] Ogólnie opinie o tym skalperze są bardzo dobre na stronie. W zestawie 6 ostrzy. Co do modeli to chyba faktycznie zamówię 4TP na początek Smile Ile kosztuje wersja z drewnianym szkieletem? Podobno potrzebuje jeszcze jakiegoś kartonu. No i jeszcze jak z tej strony zamówić? - nie mam ceny, tylko zdjęcia i opis

Wysłane z mojego JY-S3 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
#7
Ale jaja. Na stronie zniknęły ceny.
Całość wyjdzie ok 50-60zł. W tym masz wycinankę, szkielet laserowy, laserowo cięte koła i zawieszenie, laserowo cięte siatki i gąsienice.
To wszystko jest cięte laserowo z tektury a nie drewna. Do tego w zasadzie już nie potrzebujesz żadnej dodatkowej tektury, ale warto mieć w zanadrzu ciutkę tektury 0,5 i 1mm.
Odpowiedz
#8
Na moje hobby wychodzi około 59zł. Na sklej model jeszcze pisze w opcji zestawu, że w nim oszczędzam 22zł, czyżby był on za około 40zł? Napiszę im tam na emaila, może jakiś błąd strony mają.

Wysłane z mojego JY-S3 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
#9
Właśnie byłem w empiku i znalazłem tam 2 modele: messerschmitta, 4 kartki za 20zł i zestawik 2 łodzi podwodnych orp sokół i orp dzik za 30zł. Szczerze mówiąc 2 zestaw mnie bardziej zaciekawił. Brać? A tą tekturkę kupie w większości papierniczych?

Wysłane z mojego JY-S3 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
#10
Hej RoboRycerzu  Smile
Brać, brać i nie pytać  PDT_Armataz_01_12 
Który byś nie wybrał to i tak potraktuj jako pole do nauki cięcia, klejenia, wyginania, kształtowania, dorabiania elementów z różnych materiałów, retuszowania itp itd  Wink  Jak już skoczysz pierwszy model to będziesz wiedział co i jak. Następny model wybierzesz z myślą że będzie Ci się kleiło łatwo i przyjemnie bez niespodzianek.  Big Grin
Zobacz w Empiku czy nie ma maty do cięcia w zestawie z nożykiem, zamiast zamawiać z Ali-baby  Wink  
Życzę udanej zabawy.
Odpowiedz
#11
Na Alibabie zamówiłem tylko narzędzia, matę kupię na Allegro Wink Gdyby nie ograniczone środki, na pewno bym wszystko zamówił tutaj u nas Smile

Wysłane z mojego JY-S3 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
#12
A, jeszcze widziałem w sklepie 2 kleje: do papieru, do papieru i kartonu od dragona. Będą ok?

Wysłane z mojego JY-S3 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
#13
Dragon będzie w porządku raczej. Pamiętam, że używałem zawsze polimerowego do podklejania tektury <polimerowy nie deformuje papieru tak jak wodne kleje, np. wikol>. Co do klejów ogólne moje spostrzeżenie. Praktycznie każdy klej jest dobry, tylko na ogół każdy ma inne zastosowanie.

Przykładowo polimer dragona do podklejania szkieletów tekturą.

BCG (Brand Clear Glue, taki bezbarwny klej do papieru najprostszy. Byle nie Herlitza, bo to lepki syf. Skleić sklei ale jest spora szansa że zafajdasz powierzchnię wokół spoiny. bardzo ciężko go usunąć jak już nałożysz)

Kleje cyjanoakrylowe, czyli kropelki i inne supergluty. Do łączenia drutów z papierem, czy też papierowych elemtnów łączonych na styk (najczęściej drobniutkich) Dwa warianty: rzadki, płynny lub w formie żelu. Rzadki dobrze się na daje jak chcesz jakiś element np. nasączyć (z tym ostrożnie, cyjanoakryl kurczy papier!), by nabrał twardości lub przyległ do powierzchni na amen. Rzadki szybko zastyga i nie bardzo można manewrować elementem po nałożeniu kleju. Tu lepiej sprawdzi się żel, gdyż stygnie wolniej i jego konsystencja pozwala korygować części przez jakiś czas.

Ogólnie co do klejów, warto mieć ich jak najwięcej, nigdy nie wiadomo kiedy jaki się przyda i czasem wyrobisz sobie techniki użycia każdego z nich.

Nóż, jak było napisane wyżej, Olfa AK-1, jest to jeden z najpopularniejszych skalpeli, nie bez powodu zresztą Big Grin. Ogólnie nie przejmuj się tym, że na początku nie będziesz miał wszystkiego. Warsztat buduje i kompletuje się latami. Wyrafinowane narzędzia przyjdą z czasem, nie słyszałem jeszcze żeby ktoś na dzień dobry kupował wszystkie narzędzia.

Aha, OBOWIĄZKOWO METALOWA LINIJKA!!! pozwoli na cięcie idealnie prostych linii. Metalowa koniecznie, plastikową zaraz wyszczerbisz nożem, wystarczy że pociągniesz pod złym kątem Wink No i na koniec jakieś farbki do retuszu, jeśli masz oko do kolorów wystarczy zestaw np. akwareli żeby samemu mieszać.


Messerka z Empika wciągaj koniecznie. Autor modelu to gwarancja "sklejalności" w przystępnej cenie.

Tyle mi na szybko przyszło do głowy. Działaj, klej, baw się, dziel z nami wrażeniami. Jeśli będzie kłopot, śmiało pytaj Big Grin Powodzenia w kartoniarskim fachu.
Moje prace:
Ukończone: IS-2, T34-85, F6F-3, FW-190 D9, Ta- 152H


W budowie: P-51 D



Odpowiedz
#14
(03-08-2016, 12:49)RoboRycerz napisał(a): Dzięki za odpowiedzi Smile Matę będę zamawiał A3. Skalpel, pęsety i linijkę dzisiaj zamówię zza dalekiej granicy bo budżet ograniczony.
Skalpel taki chcę zamówić: http://s.aliexpress.com/2Un2uyeU
To co jest wystarczy czy domówić jakieś ostrza z tego sklepu? Klejów w okolicy poszukam (na liście zakupów: BCG, cyjanoakryl zwykły i żelowy, jakiś butapren). Nad modelami się jeszcze zastanowię, bo jak pisałem - interesują mnie tylko czołgi i statki Big Grin Na razie kupię tylko podstawowe rzeczy, jak przyjdzie reszta pieniędzy to sobie pozamawiam na orliku (jakie druty stamtąd wziąć?).

Wysłane z mojego JY-S3 przy użyciu Tapatalka

Za 14 PLN w Empiku kupiłbyś też i do tego z matą. Na początek jak znalazł.
Odpowiedz
#15
(04-08-2016, 07:45)Karolisuaf napisał(a): Dragon będzie w porządku raczej. Pamiętam, że używałem zawsze polimerowego do podklejania tektury <polimerowy nie deformuje papieru tak jak wodne kleje, np. wikol>. Co do klejów ogólne moje spostrzeżenie. Praktycznie każdy klej jest dobry, tylko na ogół każdy ma inne zastosowanie.

Przykładowo polimer dragona do podklejania szkieletów tekturą.

BCG (Brand Clear Glue, taki bezbarwny klej do papieru najprostszy. Byle nie Herlitza, bo to lepki syf. Skleić sklei ale jest spora szansa że zafajdasz powierzchnię wokół spoiny. bardzo ciężko go usunąć jak już nałożysz)

Kleje cyjanoakrylowe, czyli kropelki i inne supergluty. Do łączenia drutów z papierem, czy też papierowych elemtnów łączonych na styk (najczęściej drobniutkich) Dwa warianty: rzadki, płynny lub w formie żelu. Rzadki dobrze się na daje jak chcesz jakiś element np. nasączyć (z tym ostrożnie, cyjanoakryl kurczy papier!), by nabrał twardości lub przyległ do powierzchni na amen. Rzadki szybko zastyga i nie bardzo można manewrować elementem po nałożeniu kleju. Tu lepiej sprawdzi się żel, gdyż stygnie wolniej i jego konsystencja pozwala korygować części przez jakiś czas.

Ogólnie co do klejów, warto mieć ich jak najwięcej, nigdy nie wiadomo kiedy jaki się przyda i czasem wyrobisz sobie techniki użycia każdego z nich.

Nóż, jak było napisane wyżej, Olfa AK-1, jest to jeden z najpopularniejszych skalpeli, nie bez powodu zresztą Big Grin. Ogólnie nie przejmuj się tym, że na początku nie będziesz miał wszystkiego. Warsztat buduje i kompletuje się latami. Wyrafinowane narzędzia przyjdą z czasem, nie słyszałem jeszcze żeby ktoś na dzień dobry kupował wszystkie narzędzia.

Aha, OBOWIĄZKOWO METALOWA LINIJKA!!! pozwoli na cięcie idealnie prostych linii. Metalowa koniecznie, plastikową zaraz wyszczerbisz nożem, wystarczy że pociągniesz pod złym kątem Wink No i na koniec jakieś farbki do retuszu, jeśli masz oko do kolorów wystarczy zestaw np. akwareli żeby samemu mieszać.


Messerka z Empika wciągaj koniecznie. Autor modelu to gwarancja "sklejalności" w przystępnej cenie.

Tyle mi na szybko przyszło do głowy. Działaj, klej, baw się, dziel z nami wrażeniami. Jeśli będzie kłopot, śmiało pytaj Big Grin Powodzenia w kartoniarskim fachu.

Niedługo będę miał większy przypływ gotówki, więc sobie pokupuje Big Grin Przy następnej wizycie messerka na pewno przygarnę Smile

Jeszcze w temacie klejów - cyjanoakryl wziąć z kropelki czy sklepowej marki?

Właśnie sobie też skompletowałem koszyk na orliku - 2 czołgi i trochę kartonu. Dobrać jeszcze drut, aby potem nie przepłacać na wysyłce? Kartonu wziąć każdej grubości po kilka sztuk?

Tak sobie pomyślałam, że większość rzeczy będę miał w kilka dni, a zacznę za około miesiąc, gdy narzędzia dotrą. Przynajmniej cierpliwy człowiek jestem i bez problemu poczekam Smile

Wysłane z mojego JY-S3 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
#16
Dzisiaj przyszła mi mata. Niby wszystko ok, ale zauważyłem wgniecenie w postaci prostej linii (najprawdopodobniej jest z kartonowej części zamykającej folię, w której była mata). Będzie mi przeszkadzać, czy najlepiej ją zwrócić?

Wysłane z mojego JY-S3 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
#17
Odwróć matę na drugą stronę i po problemie na parę lat ;-)
na macie: projekt X
Odpowiedz
#18
(09-08-2016, 07:26)Kroolo napisał(a): Odwróć matę na drugą stronę i po problemie na parę lat ;-)
Z drugiej strony też jest ta linia.

Wysłane z mojego JY-S3 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
#19
Daj zdjęcie
Odpowiedz
#20
(09-08-2016, 09:04)fotogrimes napisał(a): Daj zdjęcie
[Obrazek: a8e8bdcbe1f46116df37db1507fe051e.jpg]
Linia ma ok. 1mm szerokości, głębokość ok. 0.5mm, może mniej. Z drugiej strony trochę bardziej płytka.

Wysłane z mojego JY-S3 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
#21
Nie jest duża. Na moje to tej maty w całości i tak nie wykorzystasz. Połóż matę do góry nogami i masz praktycznie całą czystą.
Odpowiedz
#22
Zobaczy się przy wycinaniu, czy wgniecenie będzie przeszkadzać. Teraz będę jeszcze na orliku zamawiał, aktualnie mam w koszyku 2 czołgi i karton. Jeszcze przyda się drut dobrać, więc jaki wziąć?
Co do czołgów, to zestaw w innym języku nie będzie trudniejszy do złożenia i czy model z 2005 będzie dobry?

Wysłane z mojego JY-S3 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
#23
A ja osobiście taką matę bym oddał jako reklamację. Tak dla zasady.
Cała powierzchnia powinna być gładka - nigdy nie wiadomo czy się nie zapomnisz i nie zniszczysz sobie pracy albo czy akurat tak będzie Ci wygodniej ułożyć kartkę do cięcia. Chyba, że strasznie się spieszysz do cięcia i nie chce Ci się czekać na wymianę.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#24
Wymiana raczej sensu by nie miała, bo pewnie maty leżą na magazynie jedna na drugiej w tych opakowaniach i 99% ma takie wgniecenie. Jeszcze pomyślę nad zwrotem - wysyłka przez paczkomaty, więc za przesyłkę zwrotną nie muszę płacić.

Wysłane z mojego JY-S3 przy użyciu Tapatalka
Odpowiedz
#25
Przepraszam ze wcinam się do kolego wątku.
Ale nie chcę powielać a tym bardzie zrobić głupiego błędu :-)
Panowie, czy to jest specyfik do kaponowania ??
[Obrazek: e05481b6edd93a83med.jpg]
??
No było już tych wątków, no wiem ale czasu mam mało, pogoda zmienna a dzieciaki jutro wracają ..
pzdr
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości