Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
IX Zlot papermodels.pl - Świnoujście 2017
#1
Witajcie! Cool

Nawiązując do rozmowy z "Prezesem" na temat miejsca kolejnego Zlotu, wraz z Doktorkiem rozpoznaliśmy teren jakim jest PEENEMUNDE, Hangar 10 i atrakcje jakie oferuje rejon Świnoujścia. Idąc od początku, rozpoczeliśmy od Peenemunde Historich-Technische Museum czyli miejsca narodzin m.in. rakiet V2 i amerykańskiego programu kosmicznego. Wstęp do muzeum jest równy 8 Euro, na stan otrzymujemy słuchawkę z polskim przewodnikiem, który po kolei przybliża nam historię wszystkich eksponatów i miejsc związanych z kompleksem. Ten możńa podzielić zasadniczo na dwa główne elementy (nie licząc kilku eksponatów, które stoją w polu Smile ) czyli elektrownię i skrzydło inżynieryjne, gdzie rezydowali m.in. przyszli autorzy programu Apollo Smile Do obejrzenia jest mnóstwo sprzętu, historia załogi kompleksu w traktie jak i po wojnie (aż do zakończenia Zimnej Wojny). Sama elektrownia też robi piorunujące wrażenie. Za dodatkową opłatą tj. 1 euro otrzymujemy możliwość wjazdu na dach (taras widokowy) gdzie możemy zobaczyć fabrykę i okolice z góry. Zwiedzanie kończy się na rampie służącej do załadunku i transportu węgla. Wszystkie elementy prasy, ładowarki i kompletnych podzespołów zachowała się do dnia dzisiejszego. Łączny koszt to 9 euro a czas jaki należy poświecić to około 3 h. Odleglość do granicy polsko - niemieckiej to około 40 km. 

[Obrazek: th__DSC4442.jpg] [Obrazek: th_20160926_130536.jpg] [Obrazek: th_20160926_125323.jpg] [Obrazek: th_20160926_124658.jpg] [Obrazek: th_20160926_115151.jpg] [Obrazek: th__DSC4441.jpg]


300 m od fabryki znajduje się okręt podwodny U-461 (sowiecki projekt 651, wg oznaczeń NATO JULIETT) o napędzie konwencjonalnym. Nosiciel pocisków manewrujących z byłego Czerwonego Sztandaru Floty Bałtyckiej. Okręt dostępny przy nabrzeżu, dla zwiedziającyh dostępne kompletne wnętrze. Bilet wstępu do muzuem kosztuje 7 euro, łączny czas zwiedzania około 1 godziny.

[Obrazek: th__DSC4813.jpg] [Obrazek: th__DSC4719.jpg] [Obrazek: th__DSC4735.jpg] [Obrazek: th__DSC4784.jpg] [Obrazek: th__DSC4786.jpg]

10 km od granicy polsko-niemieckiej w miejscowości Zirchof znajduje się lotnisko polowe a w nim Hangar 10 Museum. Mimo małego rozmiaru pomieszczenia znaleźć tam możemy nie lada rarytasy!! Mustang P51 D, silniki lotnicze, Spitfire MK IX T9, Tiger Moth, Polikarpow PO 2 a także klasyka Luftwaffe, dwa Me 109 G oraz ewenement na skalę europejską, wrak wersji E.  Ciekawostką jest fakt że większość eksponatów w muzeum jest sprawna technicznie i gotowa do lotu! Oprócz klasyków lotnictwa znajdziemy tu również pojazdy, motocykle Zündapp KS 750 i BMW R 75, Kettenkrad Sd.Kfz. 2, GAZ 64, Willys Jeep. Wstęp do muzuem to 10 Euro, czas zwiedzania około 1 godziny. 

[Obrazek: th__DSC5035.jpg] [Obrazek: th__DSC5029.jpg] [Obrazek: th__DSC5027.jpg] [Obrazek: th__DSC5026.jpg] [Obrazek: th__DSC4974.jpg] [Obrazek: th__DSC4970.jpg] [Obrazek: th__DSC4942.jpg] [Obrazek: th__DSC4938.jpg] [Obrazek: th__DSC4883.jpg] [Obrazek: th__DSC4880.jpg] [Obrazek: th__DSC4878.jpg] [Obrazek: th__DSC4871.jpg] [Obrazek: th__DSC4870.jpg] [Obrazek: th__DSC4825.jpg] [Obrazek: th__DSC5040.jpg]

Kolejnym punktem jest już polska strona, konkretnie Świnoujście. Bezpośrednio przy gazoporcie w Świnoujściu znajduje się Fort Gerharda, XIX wieczny Pruski Fort obrony nabrzeża. Sam fort jest w świetnym stanie, prowadzone są w nim wycieczki z wyjątkowo charyzmatycznymi przewodnikami. Zobaczyć można pomieszczenia fortu, prochownię, katakumby, pomieszczenia socjalne, miejsca usytuowania artyleri oraz muzeum z m.in. orginalnym pruskim działem przeciwpancernym Smile Łączny koszt wstępy to 15 zł, jeżeli połączymy zwiedzanie wraz z biletem do Miasta Podziemnego - Bateria Vineta suma wstępu wyniesie 26 zł (bilet kupowany osobno to koszt 30 zł). Na życzenie można poprosić o megahiperwyczerpującą wersję, przy której łączny czas zwiedzania wzrasta ze standardowej godziny do około 2,5 -3. Aha, na terenie Fortu jest możliwość odwalenia ognicha i smażenia japończyków tfu kiełbasek Smile 

[Obrazek: th__DSC5237.jpg] [Obrazek: th__DSC5213.jpg] [Obrazek: th__DSC5140.jpg] [Obrazek: th__DSC5131.jpg] [Obrazek: th__DSC5124.jpg]


Kilkaset metrów od fortu znajduje się latarnia Morska Świnoujście. Bilet to koszt 7 zł, a czas równy jest szybkości pokonania schodów w górę i w dół.

[Obrazek: th__DSC5246.jpg] [Obrazek: th__DSC5242.jpg] [Obrazek: th__DSC5240.jpg]

Jak już wcześniej wspominaliśmy, bilet wstępu do fortu można połączyć z zakupem wstępu do Miasta Podziemnego - Baterii Vineta znajdującej się w odległości około 3 km od fortu. Do dyspozycji mamy przewodnika w roli dowódcy, a sami wcielamy się w rekrutów. Wszystko odbywa się na zasadzie zabawy, nasz przewodnik (żywcem urwany z barejowskiej wersji LWP Smile) bardzo dobrze wciela się w rolę i nieźle ubarwia spacerek. Zwiedzanie rozpoczynamy do wejscia do podziemi i przesuwając się od końca odwiedzamy po kolei kompleksy. Bunkry zbudowane zostały za czasów okupacji armii Niemieckiej ktore służuły do obrony tej cześci wybrzeża w czasie wielkiej ofensywy. Po wojnie nasi czerwoni przyjaciele wywieźli niemal wszystko co dało się odkręcić, po czym oddali kompleks w nasze ręce. Na stanie WP do 2008 roku, kiedy to zamiast wywalić całość w powietrze zdecydowano przerobić to na muzeum. Do dyspozycji do mamy pomieszczenia obługi i dowódcy całego kompleksu, stylizowane zarówno na IIWS jak i lata głębokiego PRLu (wraz z centrum dowodzenia z mapą taktyczną ewentualnej IIIWS - miazga)  Jak dowiedzieliśy się z rozmowy z przewodnikiem planowane jest zamontowanie artylerii znajdującej się na wyposażeniu baterii w tamtym czasie.Czas jaki jest potrzebny na zwiedzanie to około 2 h.

[Obrazek: th__DSC5345.jpg] [Obrazek: th__DSC5339.jpg] [Obrazek: th__DSC5335.jpg] [Obrazek: th__DSC5306.jpg] [Obrazek: th__DSC5315.jpg]



Ostatni miejscem jakie udało nam sie zobaczyć jest minimuzeum wyrzutni pocisków V3 w miejscowości Zalesie koło Międzyzdrojów. Za całe 5 zł mamy do dyspozycji salę wypełnioną szpejem jak i katarynokustosza, który z uporem godnym lepszej sprawy opowiada o słynnym dziale-stonodze. Zaskakujco dużo sprzętu, z czego większość wykopana w okolicach wyrzutni. Odnośnie samych dział (a były trzy) do dnia dzisiejszego zachowały sie dwa stanowiska usytuowane na zboczu góry. Łączny czas zwiedzania to około 1,5 h.

[Obrazek: th__DSC5434.jpg] [Obrazek: th__DSC5407.jpg] [Obrazek: th__DSC5372.jpg] [Obrazek: th__DSC5370.jpg] [Obrazek: th__DSC5366.jpg]

Jako baza noclegowa i de facto punkt spędu proponujemy Świnoujście. Odległość jaką musimy pokonać pierwszego dnia to około 50 km do Peenemunde, zwiedzanie muzeum i u-boota oraz droga powrotna do Hangar 10 kolejne 50 do granicy polsko-niemieckiej. Zwiedzanie niemieckiej części zajmie praktycznie cały dzień z dojazdami natomiast kolejny może być poświęcony zwiedzaniu części polskiej. Drugiego dnia jesteśmy w stanie wyrobić się praktycznie do obiadu, wszystkie wymienione obiekty znajdują się w bliskiej odległości od siebie i przy głównych węzłach komunikacyjnych. Do ustalenia pozostaje jedynie termin.
Odpowiedz
#2
Nie ma opcji, w 2017 nie ominę zlotu! Wink Tym bardziej, że w Świnoujściu jestem co roku niemal na urlop Wink
Chcesz pogadać o modelach RC?
YouTube: www.youtube.com/rcbonk

Facebook: http://www.facebook.com/rcbonk.fanpage
Instagram: http://www.instagram.com/rc_bonk/
Odpowiedz
#3
O Wielki Konradzie po takiej zachęcie Prezes musiałby być sam nie wiem kim aby nie pójść w to jak w dym Smile

Narobiłeś mi smaka!
Odpowiedz
#4
Panowie fotki są poglądowe, zrobiłem to specjalnie żeby nie pokazywać wszystkiego. Podziekowania należą się również dla Sprudina bo przyczynił się w takim samym stopniu do rozpoznania terenu Smile Te dwa dni sprawiły że podeszwy w butach sa ciut cieńsze Smile
Odpowiedz
#5
Czyli kontynuujemy lokalizację Zlotów pod hasłem "dalej się nie da" Wink Super! Wchodzę w to!
na macie: projekt X
Odpowiedz
#6
Ja wiem, że to jeszcze prawie rok, ale proponuję możliwie szybko zaproponować jakiś termin, żeby sobie wokół tego życie planować Wink
Chcesz pogadać o modelach RC?
YouTube: www.youtube.com/rcbonk

Facebook: http://www.facebook.com/rcbonk.fanpage
Instagram: http://www.instagram.com/rc_bonk/
Odpowiedz
#7
Bonk w 2017 to i ja się pojawię na zlocieWink Najmłodsza już podrosła a do tego zmieniłem robotę więc nie powinno być już problemu. Pozostaje tylko termin.
Odpowiedz
#8
A niech mnie , Świnoujście , okolica i strona niemiecka , jest w dechę . Mało tego , kąpiel w Bałtyku jeśli spotkanie w okresie letnim, działa jak magnes . Chętnie zawitam , tym razem na cały zlot . Ja się zapisuję już dzisiaj , ostatnim razy było GIT .
pozdrawiam wszystkich pozytywnie nastawionych na podróż w czasie .....
Marek co poszedł na jarmarek .....
Odpowiedz
#9
Konrad, z takimi opisami zrobiłbyś karierę w branży turystycznej. Smile

Tym razem miałbym blisko, to może i ja się pojawię.
Na macie: DARDO, BIEZSZUMNYJ

[Obrazek: 3001_30_06_20_1_44_47.jpeg]


Odpowiedz
#10
Planujmy datę Zlotu bo i ja mam ochotę na takie atrakcje
Pozdrawiam
---------------------------------
Na warsztacie PBY Catalina (projekt zawieszony), Cromwell
Ukończone: Chi-ri 5
Odpowiedz
#11
Widzę że każy boi się rzucić terminem, a więc będe pierwszy mój typ: 21-23.04.2017 lub 19-21.05.2017
Odpowiedz
#12
dobry termin majowy... tylko nie lepiej byłoby w długi weekend? po stronie niemieckiej nie obchodzą takich świąt jak u nas więc i wstęp będzie łatwy
Pozdrawiam
---------------------------------
Na warsztacie PBY Catalina (projekt zawieszony), Cromwell
Ukończone: Chi-ri 5
Odpowiedz
#13
Pomysł zaprawdę świetny! Poza tym, znając Wasze, zespołu Paprykarza, zdolności organizacyjne, zapowiada się wspaniała impreza!
Jak mawiał nasz Wspaniały, wprost Przewspaniały Wielki Elektryk: - "jestem za, a nawet przeciw!"
Zakątek ten Polski, być może z racji swego położenia na kresach mało znanym jest, więc okazja wyśmienita, aby poznać go bliżej.
Czy będę w stanie uczestniczyć w tej imprezie (którą uważam za oczywistą!), to już inna bajka...
Dziękuję, Konradzie, za wspaniałą propozycję!
" Lenistwo jest rękojmią zdrowia "
Odpowiedz
#14
Weekend majowy odpada ponieważ nie wiemy jak będzie otwarta Polska część, po drugie część z nas spędza weekend majowy z rodzinami.
Odpowiedz
#15
(28-09-2016, 07:10)konradoo napisał(a): Weekend majowy odpada ponieważ nie wiemy jak będzie otwarta Polska część, po drugie część z nas spędza weekend majowy z rodzinami.

jasne... to była propozycja... mnie tak na prawdę odpowiada każdy termin. Muszę wiedzieć tylko kiedy  Cool
Pozdrawiam
---------------------------------
Na warsztacie PBY Catalina (projekt zawieszony), Cromwell
Ukończone: Chi-ri 5
Odpowiedz
#16
(28-09-2016, 06:25)konradoo napisał(a): więc będe pierwszy mój typ: 19-21.05.2017
Druga połowa maja nie może być terminem zlotu bo w tej okolicy jest bardzo ważny konkurs modelarski.
Odpowiedz
#17
Ja wiem że w Szczecinie jest ważny a o innym nie słyszałem Big Grin
Odpowiedz
#18
(28-09-2016, 07:42)konradoo napisał(a): Ja wiem że w Szczecinie jest ważny a o innym nie słyszałem Big Grin
Dziwne, że nie słyszałeś o Przeciszowie Północy skoro raz nawet Cię tam widziałem Wink
Odpowiedz
#19
Wszystko cacy, ale powrót do środka Polski samochodem po 15-tej w niedzielę, po wyczerpujących dwóch dniach to będzie hardcor. Trzeba rozważyć opcję samolotowo-pociągową.
Kciół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Tadeusz Kościuszko (1746?1817)  generał, bohater  Stanów Zjednoczonych

Odpowiedz
#20
(29-09-2016, 04:53)Andrzej Px48 napisał(a): Wszystko cacy, ale powrót do środka Polski samochodem po 15-tej w niedzielę, po wyczerpujących dwóch dniach to będzie hardcor. Trzeba rozważyć opcję samolotowo-pociągową.
Na razie nie ma szans byśmy w najbliższym czasie mogli pojechać pendolino ze Szczecina. Sad
Odpowiedz
#21
Panowie, trasa S3 do Świnujścia jest zakorkowana w okresie wakacyjnym. Macie dobry dojazd z Wawy przez A2 i S3, z Wawy do Szczecina 4,5 h i dalej kolejne 1,5 h. Ja was nie namawiam, rozważcie za i przeciw. Na pewno wszystkie terminy wakacyjne będą trudne do ogarniecia ze względu na noclegi i ruch na drogach. Ale po tym co zobaczyliśmy z Michałem to jeszcze 2 dni nas trzymało, więc myslę że warto Smile
Odpowiedz
#22
Na pewno terminy wakacyjne odpadają. Opcja -czerwiec lub wrzesień.
Kciół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Tadeusz Kościuszko (1746?1817)  generał, bohater  Stanów Zjednoczonych

Odpowiedz
#23
Gdyby to była końcówka czerwca to może i ja bym się jakoś pojawił - w Polsce wtedy będę (w końcu trzeba III konkurs zorganizować) ale czy mnie żona puści to juz zupełnie inna kwestia. Jak zwykle okaże się w praniu.
Odpowiedz
#24
Robiłem we wrześniu trasę Wawa-Świnoujście-Wawa i zdecydowanie dobrze się jedzie pod warunkiem, że ma się gadatliwych pasażerów (a nie jeśli wszyscy pójdą spać, a Ty biedny pedałujesz 6h samochodem po autostradzie Tongue ). Niemniej, mogę się podjąć drajwerowania i 3 osoby ze sobą z Warszawy wstępnie zabrać. Lub 4 jeśli nie zależy Wam na komforcie na tylnej kanapie Tongue

Pozdrawiam
Bonczydło
Chcesz pogadać o modelach RC?
YouTube: www.youtube.com/rcbonk

Facebook: http://www.facebook.com/rcbonk.fanpage
Instagram: http://www.instagram.com/rc_bonk/
Odpowiedz
#25
(03-10-2016, 03:40)bonk napisał(a): Robiłem we wrześniu trasę Wawa-Świnoujście-Wawa i zdecydowanie dobrze się jedzie pod warunkiem, że ma się gadatliwych pasażerów (a nie jeśli wszyscy pójdą spać, a Ty biedny pedałujesz 6h samochodem po autostradzie Tongue ). Niemniej, mogę się podjąć drajwerowania i 3 osoby ze sobą z Warszawy wstępnie zabrać. Lub 4 jeśli nie zależy Wam na komforcie na tylnej kanapie Tongue

Pozdrawiam
Bonczydło

Bonk ja się piszę ;Wink   6h dodatkowego snu się przyda Wink
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  V Zlot papermodels.pl - Jelenia Góra 2012 Andrzej Px48 153 53,347 28-09-2022, 08:00
Ostatni post: dexter
Lightbulb VIII Zlot papermodels.pl - Kłodzko 2016 Kroolo 154 46,776 22-09-2016, 08:14
Ostatni post: Lesio73
  VII Zlot papermodels.pl - Międzyrzecz-Drzonów 2015 Andrzej Px48 213 62,973 08-06-2015, 10:55
Ostatni post: Andrzej Px48
  VI Zlot papermodels.pl - Chełm-Zamość 2013 Kroolo 245 78,483 06-06-2013, 11:44
Ostatni post: Andrzej Px48
  V zlot forum Papermodels-Jelenia Góra 2012-fotorelacja. Andrzej Px48 211 61,323 30-04-2013, 11:20
Ostatni post: ceva
  I Nieformalny Zlot Pampersów Gdańsk-Brętowo 12 - 14 09 2011. ZbiG 22 13,359 21-09-2011, 01:37
Ostatni post: Japończyk
  IV zlot forum Papermodels-Węgorzewo 2011-fotorelacja. Andrzej Px48 42 21,237 03-06-2011, 05:48
Ostatni post: kujot666
  IV Zlot papermodels.pl - Węgorzewo 2011 Andrzej Px48 334 94,805 30-05-2011, 10:26
Ostatni post: kujot666
  III Zlot papermodels.pl - Warszawa 2010 kujot666 211 72,940 25-05-2010, 10:06
Ostatni post: Japończyk
  II Zlot papermodels.pl - Białystok 2009 kujot666 209 74,939 11-09-2009, 08:59
Ostatni post: uri

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości