Forum używa ciasteczek
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

A cookie will be stored in your browser regardless of choice to prevent you being asked this question again. You will be able to change your cookie settings at any time using the link in the footer.

Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[R] MTLB - rosyjski ciągnik artyleryjski, 1-25, projekt własny
#1
Witam,

MT-LB został skonstruowany jako ciągnik artyleryjski przeznaczony do holowania armat przeciwpancernych T-12 kalibru 100 mm. Z czasem zaczęto wykorzystywać w roli transportera opancerzonego. Przyjęto go na uzbrojenie w 1964 roku i od tego czasu na jego podwoziu  zbudowano także szereg innych pojazdów, zarówno pomocniczych jak i bojowych. MT-LB używane były przez wojska radzieckie w wojnie afgańskiej, a po upadku ZSRR były wykorzystywane niemal we wszystkich głównych konfliktach zbrojnych w obszarze post-sowieckim. Znaczne ilości MT-LB zostały dostarczone przez ZSRR do państw członkowskich Układu Warszawskiego i krajów neutralnych, np. do Finlandii i Iraku. Nadal wykorzystuje się je w wielu regionalnych konfliktach. Od połowy lat  80-tych bez uzbrojenia jest używany w gospodarce na dalekiej północy Rosji.  

MT-LB jest produkowany w Polsce przez HSW. Na uzbrojeniu Wojska Polskiego znajduje się kilkaset pojazdów o różnym przeznaczeniu wykorzystujących podwozie MTLB.

Model przedstawia pojazd w wersji bazowej.

Dwa krótkie filmiki z MTLB:
https://www.youtube.com/watch?v=AHEquAudJ6A&list=PL38A7-B7ZNFRA8QWKGvMi77qpxyxLCATS&index=8
https://www.youtube.com/watch?v=PBTU66RZJSo&list=PL38A7-B7ZNFRA8QWKGvMi77qpxyxLCATS&index=15
 
W końcu zmobilizowałem się i postanowiłem odkurzyć jeden z "pułkowników", czyli skończony (chyba) projekt z przed lat (2012) - ciągnik artyleryjski MTLB. Wydaje mi się, że mam go całkowicie rozwiniętego, ale wszystko wyjdzie w praniu.  

Model z założenia ma być kompletny, czyli z pełnym wnętrzem, silnikiem i z otwieranymi wszystkimi włazami i pokrywami. Mam komplet dokumentacji serwisowej + katalog części ze sklepu. U nas to pojazd wojskowy z wielkimi tajemnicami (!) natomiast u naszego brata ze wschodu to również pojazd cywilny do poruszania się po Syberii więc dokumentacja jest ogólnie dostępna. Ponieważ pojazd ma dużo włazów i pokryw to jest sens robienia go z wnętrzem bo będzie można wszystko zobaczyć. Co do malowania to jeszcze nie do końca mam pomysł. Są właściwie dwie opcje: 1- standard zielony, 2 – cztero-kolorowe kamo ala NATO jak dzisiejsze pojazdy w naszym wojsku. Problem jednak w tym, że w wersji podstawowej było u nas tylko kilka pojazdów.  

Tak projekt wygląda na renderach.
[Obrazek: th_MTLB_001.jpg] [Obrazek: th_MTLB_002.jpg] [Obrazek: th_MTLB_003.jpg] [Obrazek: th_MTLB_004.jpg] [Obrazek: th_MTLB_005.jpg] 
[Obrazek: th_MTLB_006.jpg] [Obrazek: th_MTLB_007.jpg] [Obrazek: th_MTLB_008.jpg] [Obrazek: th_MTLB_009.jpg] [Obrazek: th_MTLB_010.jpg]
[Obrazek: th_MTLB_011.jpg] [Obrazek: th_MTLB_012.jpg] [Obrazek: th_MTLB_013.jpg] [Obrazek: th_MTLB_014.jpg] [Obrazek: th_MTLB_015.jpg]

Sklejanie nie będzie w określonej kolejności ponieważ muszę w boju sprawdzić co musi być sklejone jako pierwsze co może być później. Nie kleiłem do tej pory pojazdów z wnętrzem. Na pierwszy ogień idzie silnik. Co prawda będzie on widoczny tylko z góry, ale fajnie będzie go mieć zrobionego w całości.

Silnik z projektu wygląda tak:
[Obrazek: th_MTLB_021.jpg] [Obrazek: th_MTLB_022.jpg] [Obrazek: th_MTLB_023.jpg] [Obrazek: th_MTLB_020.jpg]

No i pierwsze cięcia i części:
[Obrazek: th_MTLB_024.jpg] [Obrazek: th_MTLB_025.jpg] [Obrazek: th_MTLB_026.jpg] [Obrazek: th_MTLB_027.jpg]
Odpowiedz
#2
Świetny temat, będę obserwował relację Smile

Z tego co wiem, były używane również w czasie radzieckiej inwazji na Afganistan (nie wiem dokładnie w jakiej wersji). Dysponujesz może jakimiś materiałami/schematami malowań dotyczącymi tego okresu?

I podstawowe pytanie, czy, gdzie i kiedy będzie wydany? Smile
Odpowiedz
#3
Hura,Hura,Hura. Michał wylazł z gawry Smile). Malowanie afgańskie-jestem za. Wydany będzie na pewno to wiem. A kiedy ? No jak autor skończy surówkę kleić.
Kciół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
Tadeusz Kościuszko (1746?1817)  generał, bohater  Stanów Zjednoczonych

Odpowiedz
#4
Udało mi się dziś jeszcze wymordować kolektory wydechowe: 
[Obrazek: th_MTLB_028.jpg] [Obrazek: th_MTLB_029.jpg] 
 
Chyba udało mi się wstrzelić z tematem Smile Co do malowania to jak pisałem decyzja jeszcze nie zapadła. Wybiorę może coś z tego: 
http://www.trumpeter-china.com/Uploads/2...3d8c0b.jpg 
http://www.trumpeter-china.com/Uploads/2...587fde.jpg 
http://www.trumpeter-china.com/Uploads/2...6e3020.jpg 
http://www.trumpeter-china.com/Uploads/2...625f3b.jpg
Odpowiedz
#5
Temat bardzo ciekawy, tym bardziej, że jest kompletne wnętrze, które będzie widoczne po sklejeniu Smile. Opowiadałbym się za malowaniem NATO albo ZSRR z Afganistanu tak jak sugerowali przedmówcy, na pewno dużo lepiej będzie się prezentować niż standardowa zielonka.
[Obrazek: th_1002207_490304224408114_1039897755_n_zps17069a1a.jpg] [Obrazek: logo-ismr-gray.png]
Odpowiedz
#6
Fajny temat. Autorska relacja. Zapowiada się dobrze spędzony czas w zimowe wieczory  Smile
Czy grafika na pojeździe będzie w 3D plus eksploatacja ?
Odpowiedz
#7
Tak, właściwie całe wnętrze będzie widoczne poprzez otwarte włazy i pokrywy. Dlatego też je zrobiłem. Na "stanowisku serwisowym" powinien on fajnie się prezentować. Mam taką nadzieję Smile Schemat malowania jeszcze przede mną, ale niedługo dokonam wyboru zanim zacznę "tworzyć" części zewnętrzne modelu.
Co do efektów 3D i eksploatacyjnych to jeszcze nie wiem. Będzie to temat do dyskusji z ewentualnym wydawcą. Ja nie mam wiedzy i zdolności jak to zrobić przy pomocy komputera. Jak będę malował ten model to coś tam od siebie dorzucę.
Odpowiedz
#8
Dorobiłem filtr powietrza i zacząłem sklejanie osprzętu: 
[Obrazek: th_MTLB_030.jpg] [Obrazek: th_MTLB_031.jpg] 

Żeby chwilę odsapnąć od silnika skleiłem jego osłonę: 
[Obrazek: th_MTLB_032.jpg] [Obrazek: th_MTLB_033.jpg] [Obrazek: th_MTLB_034.jpg] [Obrazek: th_MTLB_035.jpg]
Odpowiedz
#9
Dorobiłem resztę osprzętu i wszystko połączyłem razem. Brakuje jeszcze rur od kolektorów wydechowych do tłumika, ale sam silnik jest gotowy. Pewnie jeszcze dołożę później klika "przewodów", żeby wyglądało lepiej. Mój pierwszy sklejony silnik i jestem z niego zadowolony:
[Obrazek: th_MTLB_036.jpg] [Obrazek: th_MTLB_037.jpg] [Obrazek: th_MTLB_038.jpg] [Obrazek: th_MTLB_039.jpg] [Obrazek: th_MTLB_040.jpg]

Teraz chyba zacznę sklejać "deskę rozdzielczą".
Odpowiedz
#10
Ładny siliczek, a jak go pomalujesz, to dopiero będzie odjazd PDT_Armataz_01_34
Powodzenia  w dalszej budowie Smile
Odpowiedz
#11
Przeglądam Twoje projekty od dłuższego czasu..., nie zrobił byś dla odmiany jakiegoś cywila ?
-U-R-S-U-S-
Odpowiedz
#12
Dorobiłem ścianę osłony silnika łącznie z wentylatorem:
[Obrazek: th_MTLB_041.jpg] [Obrazek: th_MTLB_042.jpg] [Obrazek: th_MTLB_043.jpg]

Powstaje też "deska rozdzielcza":
- projekt:  
[Obrazek: th_MTLB_045.jpg] [Obrazek: th_MTLB_046.jpg]
- model:
[Obrazek: th_MTLB_044.jpg]

@JO: jeszcze kilka militarnych mam w kolejce Smile
Odpowiedz
#13
Dziś powstała tylko radiostacja: 
[Obrazek: th_MTLB_047.jpg] [Obrazek: th_MTLB_048.jpg]
Odpowiedz
#14
Normalnie robota pali Ci się w rękach, a R-123 jest super  PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#15
Dorobiłem główną tablicę na "desce rozdzielczej", pedały i dźwignie: 
[Obrazek: th_MTLB_049.jpg] [Obrazek: th_MTLB_050.jpg] [Obrazek: th_MTLB_051.jpg] [Obrazek: th_MTLB_052.jpg] 

Mam też gotowe siedzenia przednie: 
[Obrazek: th_MTLB_053.jpg] [Obrazek: th_MTLB_054.jpg] [Obrazek: th_MTLB_055.jpg] [Obrazek: th_MTLB_056.jpg]
Odpowiedz
#16
Pora było zabrać się za spód kadłuba. Na razie będą tylko oklejki wewnętrzne kadłuba. Poszycie zewnętrzne dokleję jak już środek będzie gotowy. Na początek podłoga i ściany boczne. Na podłodze są tunele i obudowy wałków skrętnych. Obudowa silnika pasuje do tuneli i otworów w dnie i boku kadłuba. Zrobiłem też tunel wału napędowego.
[Obrazek: th_MTLB_058.jpg] [Obrazek: th_MTLB_059.jpg] [Obrazek: th_MTLB_060.jpg] [Obrazek: th_MTLB_061.jpg]
[Obrazek: th_MTLB_062.jpg] [Obrazek: th_MTLB_063.jpg] [Obrazek: th_MTLB_064.jpg]

Obudowa silnika i sam silnik jest na razie niedoklejony. Będą malowane osobno.
[Obrazek: th_MTLB_065.jpg] [Obrazek: th_MTLB_066.jpg] [Obrazek: th_MTLB_067.jpg]

Teraz kolej na kolejną drobnice z wnętrza.
Odpowiedz
#17
We wnętrzu znajdą się siedzenia desantu, zbiorniki paliwa, filtry powietrza, akumulatory i kilka innych drobiazgów:
[Obrazek: th_MTLB_068.jpg] [Obrazek: th_MTLB_069.jpg] [Obrazek: th_MTLB_070.jpg] [Obrazek: th_MTLB_071.jpg]
[Obrazek: th_MTLB_072.jpg] [Obrazek: th_MTLB_073.jpg] [Obrazek: th_MTLB_074.jpg]

Zbiorniki paliwa, siedzenia i filtr(?):
[Obrazek: th_MTLB_075.jpg] [Obrazek: th_MTLB_076.jpg] [Obrazek: th_MTLB_077.jpg] [Obrazek: th_MTLB_078.jpg] [Obrazek: th_MTLB_079.jpg] [Obrazek: th_MTLB_084.jpg]

Drugi filtr:
[Obrazek: th_MTLB_080.jpg] [Obrazek: th_MTLB_081.jpg] [Obrazek: th_MTLB_082.jpg] [Obrazek: th_MTLB_083.jpg]
Odpowiedz
#18
Kolejne elementy z wnętrza to dwa akumulatory: 
[Obrazek: th_MTLB_085.jpg] [Obrazek: th_MTLB_086.jpg] [Obrazek: th_MTLB_087.jpg] [Obrazek: th_MTLB_088.jpg] [Obrazek: th_MTLB_089.jpg] 

Robienie wnętrza w przypadku czołgów to moim zdaniem trochę sztuka dla sztuki bo będzie bardzo mało widać. No chyba, że będzie zdejmowany górny pancerz, choć to wygląda trochę sztucznie. Ale w przypadku transporterów, gdzie jest dużo dużych klap, włazów i pokryw to już ma większy sens. Tak dla przykładu te dwa zdjęcia od tyłu (brak tylnych włazów): 
[Obrazek: th_MTLB_090.jpg] [Obrazek: th_MTLB_091.jpg] 

I to są chyba wszystkie elementy z wnętrza, z jego dolnej części. W górnej jeszcze pojawią się otwory strzelnicze, klika skrzynek elektrycznych i kabli. Ale to później. Teraz muszę popracować nad częściami do komory skrzyni biegów. Są tam oprócz samej skrzyni butle (chyba z powietrzem do rozruchu i z olejem), piasty kół napędowych z hamulcami, układ sterowania i jakieś inne drobiazgi. Na renderach tak to wygląda: 
[Obrazek: th_MTLB_092.jpg] [Obrazek: th_MTLB_093.jpg]
Odpowiedz
#19
Świetnie to już wygląda a zapowiada się jeszcze lepiej  PDT_Armataz_01_34
Odpowiedz
#20
Witam, ponieważ też niedawno kleiłem silniczek zwrócił on moją uwagę. Oprócz tego, że jest świetnie zaplanowany i sklejony to czy kolektory wydechowe nie zostały przyklejone odwrotnie, "tyłem" do przodu ? I jak one powinny przebiegać bo nawet na projekcie, na renderach są dwie wersje ?
Odpowiedz
#21
Dzięki za zwrócenie uwagi. Na renderach faktycznie te kolektory są ustawione w dwóch kierunkach. Prawidłowe ustawienie pokazują dwa środkowe rendery, czyli ich końcówka/wyjście powinny być w tą stronę, gdzie są wszystkie paski klinowe. W surówce doklejone są one prawidłowo.
Odpowiedz
#22
No to jedziemy dalej. Nowe części już są na kartonie. Komora skrzyni biegów jest gotowa na przyjęcie kolejnych 150-180 części:
[Obrazek: th_MTLB_094.jpg] [Obrazek: th_MTLB_095.jpg]
Odpowiedz
#23
Skleiłem mechanizm hamulcowy dla kół. Coś podobnego jest jeszcze przy skrzyni biegów.
[Obrazek: th_MTLB_096.jpg] [Obrazek: th_MTLB_097.jpg] [Obrazek: th_MTLB_098.jpg]
Odpowiedz
#24
Drążki sterownicze dla hamulców:
[Obrazek: th_MTLB_099.jpg] [Obrazek: th_MTLB_100.jpg] [Obrazek: th_MTLB_101.jpg] [Obrazek: th_MTLB_102.jpg]
Odpowiedz
#25
Kolejne drobiazgi. Jakiś popychacz/serwo/pompa:
[Obrazek: th_MTLB_103.jpg] [Obrazek: th_MTLB_104.jpg]

Elementy prawej i lewej strony samej skrzyni biegów. Główne części i gotowe elementy:
[Obrazek: th_MTLB_105.jpg] [Obrazek: th_MTLB_106.jpg]

Teraz kolej na korpus skrzyni, drobne skrzyneczki i zbiorniki powietrza.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [R] Ciągnik MAZ 537G la_mer 30 7,278 12-03-2024, 04:55
Ostatni post: la_mer
  Projekt U.L.E.P., czyli modelarz kolejowy próbuje w okręty… MaciekW 14 3,316 07-12-2023, 11:11
Ostatni post: żółtodziób
  [R] HMS Matabele F26 1942r. 1/400 Nietypowy projekt własny :) ruto88 18 3,105 18-06-2023, 12:20
Ostatni post: ruto88
  [R] HMS Fiji, skala 1:400, projekt Ruto 88. zablo1978 32 5,774 21-11-2022, 06:08
Ostatni post: zablo1978
  [R] HMS Edinburgh 1942r 1:400 projekt własny. ruto88 28 6,899 14-08-2022, 11:28
Ostatni post: ruto88
  Rosyjski pancernik Retwizan, proj. Cuszima - Rozszerzenie nr 21. Tomasz K 42 14,698 10-07-2022, 11:10
Ostatni post: Winek
  [R] HMS Fiji 1:400 1941r Bitwa o Kretę. Projekt własny. ruto88 47 10,770 27-01-2022, 01:53
Ostatni post: ruto88
  Ciągnik C7P camilllo 23 10,189 29-12-2020, 07:55
Ostatni post: TaDe65
  [R] PzKpfw VI ausf. B Tiger II (projekt własny) Przemek W 29 12,079 20-11-2020, 08:46
Ostatni post: Lesio73
  [R] Czołg Mark I | Skala 1:25 | Projekt własny Wojtas 11 6,936 27-04-2020, 10:29
Ostatni post: Wojtas

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości